Francouzský velvyslanec vedl konverzační hodinu s gymnazisty - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Francouzský velvyslanec vedl konverzační hodinu s gymnazisty

zdroj: Noviny Kraj Vysočina

Pelhřimov | Jean-Pierre Asvazadourian, velvyslanec Francie v České republice, při vé návštěvě Vysočiny navštívil po setkání s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem i Gymnázium Jihlava. Ve škole proběhla...

 

improvizovaná hodina francouzské konverzace s téměř osmdesáti studenty.
„Pokud jsem v nějakém českém regionu, vždy se zajímám o školství a o spolupráci s jejich partnery ve Francii. Už historicky nabízíme úspěšný program Rok ve Francii, v jehož rámci mohou žáci studovat na francouzských školách, to platí i pro Vysočinu. Mluvil jsem s několika lidmi, kteří tuto možnost využili, a hodnotili ji velmi kladně,“ uvedl francouzský ambasador.
Jeho slova potvrzuje také Nela Valentová z pelhřimovského gymnázia, která má roční pobyt na škole v partnerském regionu Champagne-Ardenne už za sebou. „Byla to úžasná zkušenost, setkání s novou kulturou, navíc jsme se přestala bát jazyka. Je skvělé vyjet už na střední škole a poznávat svět, jsou to výborné životní zkušenosti,“ uvedla Nela Valentová.
Vedle studentů gymnázií mohou využívat výhod spolupráce s francouzskými školami i žáci odborných škol. Příkladem je projekt, na kterém se podílejí čtyři střední školy z Vysočiny zaměřené na gastronomii. „Jen několik týdnů nás dělí od předání výsledků projektu Vaříme společně – Cooking Together. Naše školy spolupracují se stejným počtem škol z francouzského regionu Champagne-Ardenne a především mistři odborného výcviku si výsledky spolupráce s předními francouzskými kulináři velmi pochvalují,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Výsledkem této aktivity bude tříjazyčná kuchařka.
Francouzský diplomat zakončil svou návštěvu regionu v Třebíči, kde navštívil novou Galerii Franta a prohlédl se expozici výtvarných děl Františka Mertla, ve Francii známého pod uměleckým jménem Franta. Ještě před odjezdem stihl velvyslanec navštívit židovské památky, památky UNESCO a v doprovodu radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíkové prošel expozicí Zámku Třebíč.

Zdroj: Noviny Kraj Vysočina

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina