Kauza údajně předražených sypačů na Vysočině půjde k soudu - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Kauza údajně předražených sypačů na Vysočině půjde k soudu

zdroj: archiv Metropolu

Jihlava | Státní zástupce už zaslal soudu obžalobu kvůli údajně předraženému nákupu sypačů pro krajské silničáře na Vysočině. Uvedl to dnes v tiskové zprávě. Náměstkovi hejtmana Liboru Jouklovi (ČSSD) a...

 

šéfovi silničářů Janu Míkovi hrozí dva roky až osm let vězení. Joukl se k tomu dnes nevyjádřil, Míka se cítí nevinný.
    Nákup 28 sypačů Iveco pro krajskou správu a údržbu silnic na Vysočině vyšetřoval Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Podle jeho závěrů byla zakázka předražena o 33 milionů korun. Tato škoda byla podle žalobce stanovena jako rozdíl mezi cenou podle uzavřené kupní smlouvy a cenou obvyklou za jednotlivé části dodávky. "Nicméně v reálu by zřejmě mohlo být dosaženo ceny ještě nižší, pokud by se mohli zúčastnit veřejné zakázky všichni potenciální výrobci, kteří by mohli nabídnout slevu vzhledem k počtu odebraných kusů," uvedl dnes okresní státní zástupce Kamil Špelda.
    Podle předsedy Okresního soudu v Jihlavě Vladimíra Sovy musí soudce, jemuž bude případ přidělen, nejdříve prostudovat spis a pak rozhodne, zda je dostatečným podkladem pro soudní řízení. "Soudce může nařídit hlavní líčení, vrátit spis státnímu zástupci k doplnění nebo věc případně zastavit," řekl Sova. Vzhledem k rozsahu spisu může podle něj rozhodnutí soudu trvat několik týdnů.
    Joukl se dnes k žalobě nevyjádřil. Minulý týden novinářům řekl, že s odvoláním na znalecký posudek, který si nechal vypracovat, předražení u této zakázky vylučuje. Silničáři podle něj za jeden stroj zaplatili 4,58 milionu korun. Podle jeho posudku se v roce 2009 ceny stejných vozidel při osmi různých prodejích pohybovaly od 5,96 milionu do 6,02 milionu korun, byly tedy podstatně vyšší než u krajských silničářů na Vysočině. Z vedení kraje se nechystá odstoupit, protože nepředpokládá, že by mohl být pravomocně odsouzen.
    Vedení sociálních demokratů na Vysočině podle krajského předsedy Petra Krčála vyčká, jakým způsobem soud žalobu projedná. "Na základě postoje soudu pak krajský výkonný výbor ČSSD případně doporučí Liboru Jouklovi odstoupení z funkce náměstka hejtmana," řekl Krčál.
    Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle náměstka už dříve prověřeno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by bylo shledáno porušení zákona. "Z mého pohledu a z pohledu všech, kteří mně k tomu dělali odborná vyjádření, je v pořádku," řekl už dříve Joukl. Trestní oznámení kvůli nákupu sypačů prý podal bývalý pracovník krajské správy a údržby, který už je v důchodu.
    Míka dnes ČTK řekl, že projednání kauzy u soudu neočekával. "Nechali jsme si udělat právní posudky na cenu i na postup v zakázce, podle nich bylo vše v pořádku," řekl Míka. I kontrolní výbor Kraje Vysočina podle něj konstatoval, že zakázka byla v mezích zákona.
    Obžaloba je podle Špeldy podána v případě jednoho z obviněných pro trestný čin pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, v případě obou obviněných pro trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Spis má přes 3500 listů, obsahuje také odposlechy a přílohy, zejména datové nosiče se zajištěnou emailovou komunikací.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Vysočina