Kauza údajně předražených sypačů na Vysočině možná půjde k soudu - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Kauza údajně předražených sypačů na Vysočině možná půjde k soudu

zdroj: archiv Metropolu

Jihlava | Kauza údajně předraženého nákupu sypačů pro krajské silničáře na Vysočině z roku 2009 asi skončí u soudu. S odkazem na zkušenosti z jiných případů to dnes novinářům řekl právník Vít Široký. Zastupuje...

 

náměstka hejtmana Libora Joukla (ČSSD), který je kvůli této zakázce od loňského května obviněn spolu s šéfem krajských silničářů Janem Míkou. Policejní vyšetřování už skončilo. Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda ČTK řekl, že o dalším postupu rozhodne do konce března. Případ zatím nechce víc komentovat.
    Státní zástupce může podat obžalobu k soudu, vrátit případ policii k dopracování nebo trestní stíhání zastavit.
    Nákup 28 sypačů Iveco pro krajskou správu a údržbu silnic na Vysočině vyšetřoval Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, podle jeho závěrů byla zakázka předražena o 33 milionů korun. Obviněným hrozí dva roky až osm let vězení.
    Joukl novinářům řekl, že předražení u této zakázky vylučuje. Z vedení kraje se nechystá odstoupit, protože nepředpokládá, že by mohl být pravomocně odsouzen. "Dál zůstávám náměstkem hejtmana pro dopravu a majetek," prohlásil. Řekl také, že si právníky i znalecké posudky pro svou obhajobu platí sám.
    Podle Širokého lze předpokládat, že tento případ skončí u soudu, protože se státní zastupitelství drží letité praxe, podle níž má v pochybnostech žalovat a soud pak může žaloby zprostit. "Z mé osobní zkušenosti za posledních pět let státní zastupitelství nezastavilo nic, přestože to procesní oprávnění má," tvrdí právník.
    Joukl na dnešek svolal tiskovou konferenci, jíž se zúčastnil se svými dvěma právními zástupci. Uvedl, že se k případu nechtěl vyjadřovat během policejního vyšetřování. S odvoláním na znalecký posudek, který si nechal vypracovat, náměstek zpochybnil závěry znalce, podle nichž policie vyčíslila údajné předražení sypačů. Krajští silničáři na Vysočině za jeden stroj podle Joukla zaplatili 4,58 milionu korun. Uvedl, že podle jeho posudku se v roce 2009 ceny stejných vozidel při osmi různých prodejích pohybovaly od 5,96 milionu do 6,02 milionu Kč, byly tedy podstatně vyšší než u krajských silničářů na Vysočině.
    Výběrové řízení na nákup sypačů bylo podle náměstka už dříve prověřeno, mimo jiné i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by bylo shledáno porušení zákona. "Z mého pohledu a z pohledu všech, kteří mě k tomu dělali odborná vyjádření, je v pořádku," řekl. Trestní oznámení kvůli nákupu sypačů prý podal bývalý pracovník krajské správy a údržby, který už je v důchodu.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina  

 » Krimi