Zemřel grafik, básník a překladatel Jiří Reynek, bylo mu 85 let - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Zemřel grafik, básník a překladatel Jiří Reynek, bylo mu 85 let

zdroj: radioservis-as.cz

Havlíčkův Brod | Ve věku 85 let zemřel v Petrkově na Havlíčkobrodsku grafik, básník a překladatel Jiří Reynek. Proslavil se především překlady z francouzské literatury. Zemřel v noci na dnešek, tři týdny po...

 

svém starším bratru, fotografu Danielu Reynkovi, s nímž strávil v Petrkově většinu života. ČTK to dnes řekl zdroj blízký rodině. Talent zdědili po rodičích, básníku a grafiku Bohuslavu Reynkovi a básnířce Suzanne Renaudové.
    Oba bratři prožili mládí střídavě v Čechách a ve Francii - léto na statku v Petrkově, zimu v Grenoblu. Když za války Němci statek rodině sebrali, nalezli azyl v rodině vydavatele Floriána ve Staré Říši. Po roce 1948 byl statek v Petrkově zestátněn a Reynkovi ho dostali zpátky až po revoluci.
    Jiří Reynek vešel do povědomí veřejnosti především poté, co vyšly jeho překlady francouzské literatury, zejména díla Henriho Pourrata. Za překlad knihy Kašpar z hor získal i literární ocenění. Kromě Pourrata přeložil také Román zajícův od Francise Jammese. Po vzoru otce dělal také autorskou grafiku a příležitostně psal krátké prózy.
    Jeho bratr Daniel Reynek zemřel v Petrkově 23. září, bylo mu 86 let.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Vysočina