Zeman pojede do Žďáru uctít památku útoku ve škole - Vysočina - Český Metropol

Vysočina

Zeman pojede do Žďáru uctít památku útoku ve škole

zdroj: zemannahrad.cz

Praha | Prezident Miloš Zeman pojede v pátek uctít památku obětí úterního útoku na střední škole ve Žďáru nad Sázavou, při kterém žena ubodala jednoho ze studentů a další lidi zranila. Nevyloučil, že ubodaného...

 

chlapce a zasahujícího policistu příští rok vyznamená. Pro letošní rok jsou již státní vyznamenání uzavřená, řekl dnes Zeman novinářům. Pro ocenění hocha se vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka.
    Útok měla na svědomí bývalá pacientka Psychiatrické nemocnice v Opavě. Prezidenta zarazilo, že žena, která již jednou byla v psychiatrické léčebně a dopustila se závažného trestného činu, skončila v ambulantní péči. "Lékař, který ji propustil, jednal na můj vkus příliš liberálně," prohlásil Zeman. V souvislosti s tímto rozhodnutím již dnes také rezignoval ředitel opavského psychiatrického zařízení Ivan Drábek.
    Drábek dříve řekl, že žena splňovala všechny podmínky pro propuštění z ústavní léčby, a proto o to nemocnice požádala opavský okresní soud. Ten žádosti v únoru vyhověl. Žena byla v ústavní péči kvůli tomu, že se v roce 2012 v Havířově pokusila unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku.
    Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) možná selhal systém státních institucí. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by proto měla prověřit postup soudů a státního zastupitelství, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zase postup psychiatrické nemocnice.
    Zeman na otázku, zda by se systém neměl změnit, zopakoval, že by nebezpeční pacienti s duševní nemocí neměli končit v ambulantní péči. "Víte, každý z nás se může zbláznit, vy i já. Duševní nemoc je nemoc svého druhu, dá se léčit, ale samozřejmě, že nebezpeční pacienti s duševní nemocí, a v tom bych viděl změnu v systému, by neměli být svěřováni do ambulantní péče," řekl.
    Zeman chce v pátek zapálit ve Žďáru nad Sázavou svíčku a položit květiny. Prezidentův úmysl udělit zabitému chlapci vyznamenání podpořil dnes i ministerský předseda. "To je skutečně na místě. Určitě to nemůže zmírnit žal rodiny zavražděného chlapce, ale byl to statečný čin a je ho potřeba ocenit," řekl Sobotka novinářům ve Sněmovně.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Vysočina