Olympijský projekt Alšovy jihočeské galerie slavil úspěch - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Olympijský projekt Alšovy jihočeské galerie slavil úspěch

zdroj: Alšova jihočeská galerie

Hluboká nad Vltavou | Obrovský zájem veřejnosti, vynikající ohlas, chvála ze strany odborníků i laiků, zkrátka velký úspěch. Tak hodnotí organizátoři jarní výstavu Sport a umění, kterou v českobudějovickém Wortnerově...

 

domě Alšovy jihočeské galerie (AJG) zhlédly v průběhu dubna, května a června stovky návštěvníků. Okamžik zpřístupnění expozice s názvem Adrenalin / Umění a sport v českém umění v podstatě odstartovalo projekt Jihočeského kraje „Jižní Čechy olympijské“.
Tato výstava, jedna z prvních na toto téma v České republice, představila několik možných vztahů mezi sportem a vizuálním uměním a zároveň naznačila širokou a zajímavou vazbu, mezi oběma disciplínami. „Náš cíl byl jednoduchý. Chtěli jsme ukázat veřejnosti, že i umělci jsou často sami sportovci a sport pro ně tedy není žádným tabu. Byť se to zřejmě všeobecně nepředpokládá, je sport pro řadu autorů běžnou součástí a často i důležitou složkou jejich osobního a uměleckého života,“ uvedl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.
AJG prostřednictvím Adrenalinu představila díla inspirovaná sportem od tak významných autorů českého umění dvacátého století, jako byl například Theodor Pištěk, Zdeněk Preclík, Emil Filla či Kamil Lhoták.„Výstava slavila obrovský úspěch mezi školami, k čemuž nesporně přispěl také bohatý doprovodný program. Bonusem k tomu navíc byl program galerijní noci zaměřený na sport, v rámci níž děti a dospělí nejen sportovaly a soutěžily o ceny, ale měly komentované prohlídky, jimiž je provázel bývalý fotbalista a trenér František Cipro. Ten umění představil očima sportovce, tedy úplně jinak, než by to udělal kterýkoli kunsthistorik,“ poznamenal Seifert.

Zdroj: Alšova jihočeská galerie

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Sport  

 » Kraje  » Jihočeský