Slavnostní otevření dendrologické zahrady přinese i show - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Slavnostní otevření dendrologické zahrady přinese i show

zdroj: Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích

České Budějovice | Nově založená dendrologická zahrada v areálu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích bude založena již zítra. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven celodenní...

 

program, jehož součástí bude vědecká show, zábavně naučné aktivity pro děti i jejich rodiče, přírodovědný kvíz a ukázky včelaření. Na milovníky botaniky čekají komentované prohlídky zahrady a kreativní jedinci dostanou prostor v tvořivých úkolech s environmentální tematikou. K vidění bude rovněž velkoformátová fotografická výstava na téma hospodaření v krajině. Informovala o tom Daniela Procházková z Biologického centra AV ČR.
Akce se koná 25. června od 9:30 do 16 hodin v zadní části akademického areálu na Branišovské ulici v Českých Budějovicích. Podrobný program a popis aktivit najdete na webových stránkách.
Dendrologická zahrada vznikla v zadní části akademického a univerzitního areálu na rozloze více než 1 hektaru půdy, která dříve ležela ladem. Návštěvníci v ní naleznou jedinečnou sbírku stromů, keřů a bylin z 3 kontinentů: Evropy, Asie a Ameriky. Tyto 3 segmenty jsou od sebe odděleny alejemi bříz několika druhů, které dorostou až do výšky 20 metrů. Sbírka čítá více než 80 druhů a celkem je zde vysazeno 923 dřevin. Mezi cenné exempláře patří např. javor vlasonohý, šácholan velkokvětý, smrk Brewerův či bříza Jacquemontova. 
Dendrologická zahrada přispívá k ochraně a zkvalitňování životního prostředí a k podpoře biologické rozmanitosti v našem okolí. Poskytuje útočiště mnoha druhům živočichů, zejména hmyzu a obojživelníků, které jsou v této městské krajině stále vzácnější. V zahradě je rovněž umístěn hmyzí hotel a včelnice se 4 včelstvy. Zahrada bude sloužit pro odpočinek, studium i výzkum a bude celoročně přístupná široké veřejnosti.
Na vzniku zahrady se podíleli pracovníci Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Realizace zahrady si vyžádala 2 680 tisíc korun, z toho téměř 2 miliony Kč bylo uhrazeno z dotace EU a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Zdroj: Biologické centrum Akademie věd ČR v Českých Budějovicích

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský