Elektrokola pro seniory měla ostrý start v Nových Hradech - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Elektrokola pro seniory měla ostrý start v Nových Hradech

zdroj: Odbor komunikace Jihočeského kraje

Nové Hrady | Po zhruba dvouměsíčním testovacím provozu odstartoval v úterý v Nových Hradech nyní již „naostro“ nový společný pilotní projekt Jihočeského kraje, Skupiny ČEZ, města Nové Hrady a Jihočeské...

 

centrály cestovního ruchu „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)“. Jeho cílem je zpřístupnění cykloturistiky starším či méně pohyblivým výletníkům.
„Naším záměrem je nabídnout aktivním seniorům cykloturistiku nenáročnou na fyzické síly. Populace celosvětově stárne. Přibývá seniorů a ti jsou stále činorodější, mají dostatek volného času, který věnují cestování a pobytu v přírodě. Chtějí nejen naplno žít, ale také aktivně odpočívat a udržovat se ve fyzické i duševní kondici. Zároveň chtějí poznávat svět kolem sebe a věnovat se kulturním aktivitám. Nabídka míst, kde si můžou vypůjčit za dostupnou cenu elektrokola s kompletním servisem je dalším z konkrétních příkladů, jak jim v tom chceme pomoci,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Hejtman v této souvislosti připomněl, že pilotní fáze projektu „Elektrokola pro seniory (a nejen pro ně)“, který odstartoval na Nonohradsku a postupně by se měl rozšiřovat i do dalších jihočeských měst a obcí, vyšla na celkem 400 tisíc korun a byla kompletně financována z příspěvku Skupiny ČEZ.
„Elektromobilita se v posledních letech velice rychle rozvíjí. Elektřina pohání auta, čluny, skútry nebo právě kola. Hlavně kvůli ohleduplnosti k životnímu prostředí elektropohony využívají například správci národních parků. Vedle toho jsou elektrokola na Novohradsku důležité i pro rozšíření turistické nabídky v regionu,“ konstatoval vedoucí útvaru komunikace Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ Petr Šuleř.
Pilotní projekt zaměřený právě na aktivní seniory, tzn. věkovou skupinu 55+, byl zahájen v srpnu a jako místo jeho „rozjezdu“ byly vybrány Nové Hrady. Bylo totiž nutné mimo jiné odzkoušet funkčnost a spolehlivost jízdních kol s přídavným elektrickým pohonem v kopcovitém terénu, tedy především tak, kde by měl být pro méně pohyblivé cyklisty velkým pomocníkem. Navíc jde o turisticky velmi atraktivní destinaci s širokou nabídkou kvalitně značených cyklotras v čisté a nedotčené přírodě.
„Ohlasy za první dva měsíce provozu elektrokol jsou velmi pozitivní a zaregistrovali jsme i dotazy směřované k příští sezóně na dlouhodobější několikadenní zápůjčky. Řadu lidí možnost využití elektrokol přímo motivovala k tomu, aby si příští dovolenou naplánovali právě u nás. Jsme velice rádi, že jsme mohli být u počátku celého projektu, který má dle našeho názoru a nyní i prvních zkušeností obrovský potenciál,“ zdůraznil starosta Nových Hradů Vladimír Hokr.
V novohradském infocentru je v současné době k dispozici šest elektrokol s dojezdem 120 kilometrů na jedno nabití akumulátoru. „Zájemce tak od nás snadno dojede například až do Třeboně a zpět. Vyrazit může bez obav po celých Novohradských horách i do sousedního Rakouska,“ poznamenal starosta. Celodenní zapůjčení elektrokola vyjde seniora (+55 let) a držitele průkazu ZTP na 99, ostatní na 199 korun. Součástí zapůjčeného elektrokola je plně vždy nabitá baterie, mapa s podrobným popisem tras, GPS navigace a zámek. Obsluha po navrácení kola na vyžádání zašle každému zájemci jako vzpomínku e-mailem záznam absolvované trasy z paměti GPS.
Prostor k rozšíření elektrokol  nabízí nejen celé Novohradské hory, ale v podstatě celé jižní Čechy. Díky síti půjčoven by bylo možné pořádat i vícedenní výlety na delší vzdálenosti. Jejich účastníci by svá elektrokola nabili v cílové destinaci každé naplánované etapy a poté pokračovali dál.
„Jižní Čechy jsou v tomto ohledu ideální destinací. Velké množství turisticky atraktivních cílů, historických městeček i pamětihodností, k tomu bohatá lidová kultura, zvyky a slavnosti, příroda, čisté životní prostředí, turistické trasy všech náročností, dobrá dopravní dostupnost, kvalitní ubytovací a stravovací zařízení a další služby. To vše mohou nabídnout. Zpřístupnění cykloturistiky seniorům je tak další přidanou hodnotou,“ dodal ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Zdroj: Odbor komunikace Jihočeského kraje

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření