Ministr Brabec schválil plán péče o NP Šumava a odvolal ředitele Mánka - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Ministr Brabec schválil plán péče o NP Šumava a odvolal ředitele Mánka

zdroj: parlamentnimagazin.cz

Praha | Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) schválil plán péče pro Národní park Šumava na přechodné tři roky. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Praze. Brabec zároveň oznámil, že k 30. dubnu...

 

odvolal ředitele parku Jiřího Mánka, protože se jejich názory na směřování parku lišily. Ministr chce vypsat na post ředitele konkurz, dočasným řízením byl pověřen Pavel Hubený.
    Strategický dokument národní park potřeboval, stávající přestal platit loni. Pokud by se neschválil, hrozilo omezení čerpání evropských dotací do ochrany přírody a krajiny. Podle ministerstva plán respektuje ochranu přírody a umožňuje rozvoj šetrného turismu. Bezzásahová oblast bude mít 23 procent, to znamená zhruba 16 tisíc hektarů z celkových 68 tisíc hektarů.
    To se však nelíbí vědcům ani ekologům, kteří požadují rozšířit divočinu až na polovinu území parku. Od roku 2007 se podle ekologů po orkánu Kyrill vyhlásily rozsáhlé oblasti jako potenciálně bezzásahové až na 30 procent území. Bezzásahové území chce ale MŽP do budoucna rozšiřovat.
    Na MŽP dorazilo k plánu rekordních 157 připomínek, převážná většina jich prý byla vysvětlena a akceptována. "Chceme Šumavu tam, kde to nebude v příkrém rozporu s ochranou ohrožených druhů zpřístupnit i šetrnému turismu a ukázat lidem, jak je krásná. Jsme přesvědčeni, že je možné najít kompromis mezi hlavním posláním NP, kterým je logicky především ochrana přírody, a zájmem obyvatel, kteří tam žijí," uvedl ministr.
    Plán zahrnuje devět přesně definovaných typů péče o jednotlivé plochy uvnitř parku. Zpřesňuje více ochranu přírody, má vytvořit nové naučné stezky a znovuotevřít některé uzavřené cesty. Obsahuje i plán na záchranu ohroženého tetřívka obecného, jehož počty neustále klesají.
    Podle nového plánu péče má také Šumava zůstat mezinárodně uznávaným národním parkem. Ministerstvo nepřistoupilo na návrh správy parku změnit mezinárodní hodnocení podle Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN parku, kvůli němuž hrozilo, že by park ztratil svou prestiž.
    "NP Šumava existuje již 23 let a toto je třetí plán péče, který máme na stole. Jsem velmi rád, že mohu být u toho," uvedl dnes odvolaný Mánek a připomněl, že během platnosti jednoho plánu se vystřídalo šest ředitelů.
    Zdůraznil, že Šumava čeká novou zónaci a zákon, který vymezí jasná a srozumitelná pravidla. Nový zákon chce ministerstvo předložit až upraví novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou plánuje schválit v polovině příštího roku a která upraví pravidla pro národní parky. Diskutovaná zónace se zvlášť schválí vyhláškou příští rok. 

 

Jiří Mánek prosazoval nový plán péče v NP Šumava

 

Vizitka ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka (41), který byl k 30. dubnu odvolán z funkce:


    Datum narození: 5. září 1972
    Vzdělání: absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté studoval na Lesnické a dřevařské fakultě České zemědělské univerzity
    Dosavadní funkce: ředitel šumavského národního parku (od 1. července 2012, kdy ve funkci nahradil Jana Stráského)
    Kariéra: od roku 1996 pracoval deset let v NP Šumava, od roku 2004 jako náměstek, kvůli svému nesouhlasu s vyhlášením rozsáhlých bezzásahových území byl odvolán; od roku 2007 vykonával řadu funkcí, mj. provozoval laboratoř zaměřenou na genetiku lesních stromů, angažoval se v šumavské turistice a byl také manažerem informační kampaně České televize pro přechod na digitální vysílání; v únoru 2011 se vrátil do NP Šumava jako náměstek Jana Stráského
    Rodina: Je ženatý, má dva syny a jednu dceru.


    Ostatní:
    - Vyrostl v rodině lesníka na Horské Kvildě, v roce 2010 kandidoval v obci Čkyně jako člen ODS do obecního zastupitelstva, mandát ale nezískal.
    - O post šéfa NP Šumava se ucházel již na přelomu let 2010 a 2011 a patřil mezi největší favority, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ale tehdy jmenoval Stráského. Ten si jej pak vybral jako svého potenciálního nástupce.
    - Podílel se na návrhu nového plánu péče v NP Šumava. Tento klíčový dokument, který prosazuje správa parku, plánuje péči na dalších 15 let a například upravuje bezzásahové území první zóny. Podle ekologů ale plán některými změnami v ochraně přírody ve skutečnosti vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků. Dokument se v uplynulých dvou měsících stal terčem kritiky od ekologů a části vědecké obce, kteří usilují o rozšíření divoké šumavské přírody. Ministerstvo nepřistoupilo na návrh správy parku změnit mezinárodní hodnocení parku, kvůli němuž hrozilo, že by park ztratil svou prestiž.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Jihočeský