Syřané, kteří se snažili utéct do Německa, zůstanou zatím v Bělé - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Syřané, kteří se snažili utéct do Německa, zůstanou zatím v Bělé

zdroj: suz.cz

Plzeň | Všech 15 syrských uprchlíků, které v pátek večer zadrželi celníci u Rozvadova na Tachovsku, skončilo dočasně v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé Jezové. Tam počkají na předání slovenské straně, přes...

 

niž směřovala dodávka maďarského převaděče, zjistila dnes ČTK. Řidiče policie po výslechu propustila.
    "Všichni cizinci, kteří už mají vydané rozhodnutí o zajištění, byli v neděli a pondělí převezeni do zařízení pro cizince, kde setrvají do doby předání na základě mezinárodních smluv," uvedla dnes mluvčí krajské policie Hana Kroftová. Cizinecká policie podle informací ČTK řeší neoprávněný vstup a pobyt na území ČR a jejich následné předání podle mezinárodní smlouvy se Slovenskem, které se nyní musí vyjádřit a do 20 dnů by mělo uprchlíky převzít. Pokud se tak stane, budou slovenští policisté dále postupovat podle jejich právních norem a rozhodnutí.
    Syřany ve věku do 25 let bez dokladů objevili plzeňští celníci v pátek kolem 20:00 při kontrole maďarské dodávky u Rozvadova. Směřovali po dálnici D5 do Německa. Podle mluvčí Celního úřadu pro Plzeňský kraj Jitky Blahutové šlo o běžnou kontrolu hlídky mobilního dohledu před státní hranicí. Řidič dodávky s maďarskou poznávací značkou řekl, že nepřeváží žádný alkohol ani cigarety. "V zadní části dodávky na ploše asi 1,5 krát 1,5 metru převážel 15 mužů ze Sýrie. Neměli žádné průkazy totožnosti," uvedla.
    Řidič vozu značky KIA celníkům řekl, že míří z Maďarska do Německa. "Byl to 37letý cizinec," uvedla Kroftová. Po zadržení byl vyslechnut. "Na základě pokynu státního zástupce byl propuštěn, protože neměl naplnit znaky trestného činu (převaděčství), jelikož s cizinci nepřekročil vnější schengenskou hranici," řekla Kroftová.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Plzeňský