Emotivní zvuk zvonů otevřel Plzeň jako evropské město kultury - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Emotivní zvuk zvonů otevřel Plzeň jako evropské město kultury

zdroj: nockostelu.cz

Plzeň | Zvuk nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje dnes ohlásil Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015. Asi hodinovou show sledovaly na centrálním náměstí Republiky tisíce lidí, kteří přišli ve čtyřech...

 

průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Další lidé stáli před pěti velkoplošnými obrazovkami v přilehlém sadovém okruhu. Podle odhadů organizátorů přišlo do centra na 25.000 lidí.
    Při Symfonii zvonů, tedy hlavním zahajovacím momentu oslav, prošel nad hlavami lidí na náměstí ve výšce několika desítek metrů švýcarský provazochodec David Dimitri. Ujít musel zhruba 240 metrů. Ve chvíli, kdy vstoupil po přibližně 20 minutách na ochoz katedrály, davy tleskaly.
    Na zvony se složili Plzeňané i další dárci. Stometrové kostelní věži chyběly přes 70 let. Za druhé světové války byly původní zvony roztaveny na zbraně. Při mimořádně silném zážitku zaznělo z katedrály všech pět zvonů, tedy čtyři nové a jeden historický.
    K plzeňské symfonii se přidaly ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech ČR i v zahraničí jako třeba v Paříži nebo v Helsinkách. Lidé na náměstí mohli sledovat záběry z 11 obřích projektorů, které promítaly na stěny okolních domů, katedrálu i dvě velká plátna příběh města. Před očima jim tak proběhly důležité okamžiky z historie Plzně, bombardování za války i osvobození, život za komunismu i podzim 1989. Diváci pohlédli do tváří slavných rodáků a dalších osobností klíčových pro Plzeň jako byl Josef Skupa, František Křižík, Miroslav Zikmund, Adolf Loos a další. Zazněla skladba z dílny Marko Ivanoviče napsaná speciálně pro dnešní ceremoniál.
    "Všechno dobře dopadlo, byla to pro mě krásná emoce ve spojení se zvony. V moment, kdy se David zastavil v polovině, a bylo tam něco evidentně špatně, tak se mi zastavilo srdce. Emoce na mě dolehly také při starých záběrech," řekl ČTK po skončení show Jiří Suchánek, ředitel společnosti Plzeň 2015, jež projekt Plzně jako města kultury připravuje. Podle něj řada prvků byla i pro něj překvapením. Divadelník Petr Forman, pod jehož taktovkou se zahájení uskutečnilo, je tajil až do poslední chvíle.
    Zhruba 45 minut dlouhé představení plynule přešlo v koncert, lidem zazpíval například plzeňský rodák Jiří Suchý, po něm i skupina Lucie. Oslavy pokračují až do noci, přesunou se do muzeí, galerií, kulturních sálů, hospod i klubů, které se otevřely.
    Třídenní oslavy, které budou pokračovat do neděle, stály asi 20 milionů korun. Do Plzně na ně přijelo i přes 200 novinářů nejen z ČR a Evropy, ale také Kanady, USA nebo Koreje. Titul Evropské hlavní město kultury Plzeň ponese po celý rok spolu s belgickým Monsem. Během roku lidem nabídne na 600 akcí, včetně výstav, představení a dalších projektů. Cílem města je změnit pomocí projektu vnímání Plzně jako konzervativní průmyslové metropole na město, kde je dobré žít a navštívit jej.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Plzeňský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření