Muž přinesl v Plzni do obchodu raketu, policie evakuovala okolí - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Muž přinesl v Plzni do obchodu raketu, policie evakuovala okolí

zdroj: archiv Metropolu

Plzeň | Ruskou vojenskou raketu S5 zabalenou v ručníku přinesl dnes odpoledne muž do obchodu se zbraněmi a střelivem v Plzni - Doubravce. Obsluha obchodu okamžitě poznala, že při manipulaci s raketou...

 

by mohl hrozit její výbuch a zavolala policii. Ta uzavřela silnici a evakuovala dům s obchodem i objekty v okolí, včetně mateřské a základní školy, celkem asi 500 lidí. Policejní pyrotechnik u rakety odstranil spouštěč a munici pak odvezl ke zneškodnění. Lidé se potom mohli vrátit zpět domů, řekla ČTK policejní mluvčí Hana Štefflová.
    Muž přinesl raketu do obchodu zřejmě v domnění, že ji tam může odevzdat při současné zbraňové amnestii. Potom odešel. Při amnestii ale mohou lidé odevzdávat zbraně a střelivo na policii, v případě nálezu zbraně nebo munice mají policii nález ohlásit.
    Metr dlouhou raketu používalo sovětské a dnes i ruské vojenské letectvo. Patří k výzbroji stíhacích bombardérů a vrtulníků. Je určená k ničení pozemních obrněných cílů.
    Zbraňové amnestie využilo od 1. července do konce září v Plzeňském kraji skoro 150 lidí. Odevzdali 126 zbraní všech kategorií, včetně granátů, vojenských pušek a noktovizorů, a přes 9000 nábojů. "Přichází se zbraněmi řada sběratelů a lidí, kteří zbraně objevili při opravách na svých pozemcích a ve svých domech, na půdách nebo je nalezli v pozůstalosti po svých blízkých," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.
    Hned druhý den amnestie přišel například na policii v Plzni jednadevadesátiletý muž a vyndal z tašky zkorodovaný ruční obranný granát. Řekl, že ho dostal v posledním roce druhé světové války od britského vojáka. Granát pocházející až z první světové války přinesl v srpnu policistům v Městě Touškově na Plzeňsku muž, který ho našel při rekonstrukci střechy za trámem. Granáty zajistili pyrotechnici. Při zbraňové amnestii v roce 2009 lidé v kraji odevzdali přes 600 zbraní všech kategorií. Amnestie trvá do konce roku.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Plzeňský