Český klubový fotbal zažívá nejhorší léto od sezony 2010/11 - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Český klubový fotbal zažívá nejhorší léto od sezony 2010/11

zdroj: hqoboi.com

Česká republika | Český klubový fotbal zažívá po vypadnutí všech tří klubů ve 3. předkole Evropské ligy Plzně, Liberce a Mladé Boleslavi nejhorší léto za poslední čtyři roky. Poprvé od sezony 2010/11 bude mít v...

 

závěrečném předkole pohárů jediného zástupce a může zapomenout na předchozí úspěšné ročníky.
    Černý týden ještě umocnilo středeční vyřazení Sparty ve 3. předkole Ligy mistrů od Malmö. Letenští se pokusí alespoň trochu vylepšit pozici českého fotbalu postupem do základní skupiny Evropské ligy přes soupeře, jehož jméno se dozvědí z dnešního losování.
    V minulých letech prožíval tuzemský fotbal hlavně díky Plzni dobré časy. Západočeši dvakrát za předchozí tři sezony prošli do skupiny Ligy mistrů a v posledních dvou ročnících navíc spolu s dalším týmem, jednou Spartou a jednou Libercem, postoupili do jarní fáze Evropské ligy.
    Letos je ale všechno jinak. Do národního koeficientu zatím získaly české celky jen 1,75 bodu a pokud by ve 4. předkole vypadla i Sparta, byla by to nejhorší sezona v celé historii.
    Před týdnem české kluby pokukovaly v žebříčku národního koeficientu po dvanáctém, případně třináctém místě, které může znamenat přímý postup do skupiny Ligy mistrů. Teď se ale spíš musejí bát o patnáctou příčku, která jako poslední zajišťuje dvěma týmům z dané země start v předkolech Ligy mistrů a třem celkům v kvalifikaci Evropské ligy.
    Náskok čtrnáctého Česka se před patnáctým Rumunskem po vyřazení Plzně Ploještí a Liberce Astrou Giurgiu snížil na 3,2 bodu, šestnácté Rakousko je zpět o dalších 1,25 bodu. Rumuni však stále mají ve hře tři týmy, Rakušané dva a obě země mohou mít zástupce ve skupině Ligy mistrů, což znamená bodovou prémii. Černé české léto v předkolech potvrzuje i to, že z prvních 23 zemí má už jen Izrael ve hře také pouze jeden tým.
    Sparta po suverénním vítězství v minulém ligovém ročníku, které podtrhla ziskem domácího poháru, věřila, že si poprvé od roku 2005 zahraje skupinu Ligy mistrů. Stejně jako loni v předkole Evropské ligy ale ztroskotala na švédském klubu. Malmö bylo přitom stejně hratelné jako před rokem Häcken, Letenští se však znovu porazili sami. Chybami v obraně, dvěma inkasovanými góly doma, ale také tím, že se zdáli před odvetou po výhře 4:2 až moc optimističtí a málo pokorní.
    Ukázalo se, že sparťané nejsou z ligy zvyklí hrát pod tlakem. Za nepříznivého stavu šly výkony opor dolů a podobně jako s Häckenem selhal například záložník Lukáš Vácha. Letenský double z minulé sezony ztratil lesk a Spartu musí vedle promarněné šance mrzet i to, že přišla minimálně o 2,1 milionu eur za postup do 4. předkola Ligy mistrů.
    Zatímco Sparta si na los stěžovat nemohla, Mladá Boleslav, Liberec a Plzeň dostaly podstatně těžší soupeře. Viktoria v předchozích třech sezonách předkola suverénně zvládala, až na zápas na hřišti Lokerenu všechno vyhrála. Předchozí postupy ale vybojovala pod koučem Pavlem Vrbou, který převzal reprezentaci. Dušan Uhrin mladší krátce po svém nástupu přešel s Viktorií na začátku jara přes Šachtar Doněck, nyní ale s týmem proti rumunské Ploješti neuspěl.
    Plzeň se pod ním stále spíš hledá, marně se snaží navázat na výkony z minulosti a média spekulují o změně trenéra. Uhrin však sotva může za hrubé individuální chyby hráčů a nefungující defenzivu, která se podepsala i pod vysokou domácí porážku 1:4 s Ploještí.
    Liberec se pod slovenským koučem Samuelem Slovákem stále sehrává a vypadnutí s rumunským Giurgiu se dalo čekat. Slovan na rozdíl od Sparty a Plzně počítá každou korunu, má sotva třetinový rozpočet, a nemůže tak nakupovat stejně kvalitní hráče. Především však oproti minulé sezoně, kdy senzačně dokráčel do jarních vyřazovacích bojů, znovu oslabil.
    Ze základní sestavy týmu, který před rokem ve 4. předkole vyřadil Udine, zmizeli brankář Přemysl Kovář, beci Radoslav Kováč, Renáto Kelič, záložník Sergej Rybalka a útočník Michael Rabušic a nepřišla zcela adekvátní náhrada. Ztrátou byl i odchod trenéra Jaroslava Šilhavého.
    Také Mladá Boleslav v letní pauze pod koučem Karlem Jarolímem hodně přestavěla kádr a z různých důvodů ztratila i zkušené opory. Ani s nimi by ale nejspíš přes Lyon, tým s nejvyšším koeficientem ve 3. předkole, nepřešla.
    Zatímco Liberec a Mladá Boleslav zřejmě po vyřazení nebudou nijak panikařit, Spartu s Plzní možná čekají odchody některých hráčů. Spekuluje se hlavně o tom, že Letnou opustí nejlepší střelec minulé ligové sezony záložník Josef Hušbauer. V Plzni zase zřejmě znovu oslabila pozice kouče Uhrina.
    Zamotanou hlavu musí mít měsíc před startem kvalifikace mistrovství Evropy trenér Pavel Vrba, který avizoval, že chce v reprezentaci víc stavět na hráčích z ligy. Až na obranné stálice Pavla Kadeřábka s Davidem Limberským a útočníka Davida Lafatu na startu sezony nikdo nezáří.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Kraje  » Praha  

 » Kraje  » Plzeňský  

 » Kraje  » Liberecký  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření