Další obžalovaní v kauze ROP Severozápad odmítli vinu - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Další obžalovaní v kauze ROP Severozápad odmítli vinu

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | Výpověďmi dalších obžalovaných pokračuje po měsíční pauze jednání v kauze údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Obžaloba viní z ovlivnění projektů za...

 

1,4 miliardy korun osm lidí, 922 milionů úřad skutečně proplatil. Bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Vráblík i architekt Omar Koleilat před soudem obvinění popřeli.
    Vráblík je podle obžaloby jedním z těch, kteří namísto transparentního losování dosazoval hodnotitele projektů. Mimo jiné mělo jít o tři projekty města Děčín za víc než 200 milionů korun. Vráblík odeslal email se seznamem hodnotitelů další obžalované, Kláře Odvárkové. Před soudem řekl, že šlo jen o výpomoc kolegyni. "Byl to neformální email, Byla na úřadě nová a jako bývalý ředitel jsem jí doporučil některé hodnotitele," řekl Vráblík s tím, že nešlo o nátlak, ale jen seznam jmen. Hodnotitelé druhé fáze podle něj byli odborníci. Zároveň upozornil na to, že tři děčínské projekty spadaly pod svou vlastní výzvu Integrovaného plánu rozvoje města a nemusely s jinými projekty soutěžit. "Bylo by tedy nelogické jakkoli v těchto případech manipulovat," doplnil Vráblík, který úřad ROP Severozápad vedl od roku 2006.
    Vinu odmítá i i Koleilat, který podle obžaloby zastupoval firmu ICKM Podbaba v případě projektu na rekonstrukci hotelu Cascade v Mostě. Podle projektu měla být dotace určena na deváté patro budovy. Úředníci ROP Severozápad ale při kontrole zjistili, že patro bylo částečně upravené už dřív a chtěli projekt zcela vyřadit. Vyřazení projektu měl podle žalobce řešit Koleilat s dalším bývalým ředitelem, Petrem Kušnierzem. Cestou, jak dotaci získat, měla být změna projektu na sedmé patro budovy a antidatování žádosti. Společnost nakonec od projektu odstoupila a dotaci nezískala. "Nic jsem nepodepisoval, nebyl jsem ani jednatelem firmy. Dotace nebyla čerpána a nevznikla tedy ani žádná škoda," řekl před soudem Koleilat s tím, že rekonstrukci hotelu osobně neřešil. Že s Kušnierzem o změně patra mluvil, potvrdily odposlechy, které před soudem zazněly. "Domnívám se, že jsme řešili jen administrativní věci," doplnil Koleilat k odposlechům. Koleilat zároveň opakovaně upozornil na údajné nedostatky v obžalobě. Obžaloba podle něj stojí na smyšlených konstrukcích.
    Obžalobě čelí celkem osm lidí. Klíčovým svědkem obžaloby je bývalá úřednice Irena Kotlanová, která má status spolupracující obžalované. Kotlanová by měla v dalších dnech pokračovat ve své výpovědi. Už před měsícem se přiznala ke všemu, co jí obžaloba kladla za vinu. Před soudem řekla, že v úřadu ROP Severozápad se běžně manipulovalo s projekty a dosazovali se externí hodnotitelé místo toho, aby se losovalo. Podle ní existovaly i zájmové projekty. Některé byly na seznamech opatřené tečkami. "Co si kdo natečkoval a nadiktoval, to muselo projít," doplnila. Kromě Kotlanové všichni vinu odmítají.
    Hlavní líčení je naplánované do konce tohoto týdne. Soud se k němu pak vrátí v listopadu. Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová ČTK řekla, že by na řadu měly přijít výpovědi svědků.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Karlovarský  

 » Kraje  » Ústecký