Ministři pojedou na Šluknovsko řešit vyloučené lokality - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Ministři pojedou na Šluknovsko řešit vyloučené lokality

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Ministři vnitra a pro národnostní menšiny Milan Chovanec a Jiří Dienstbier společně s ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou (všichni ČSSD) pojedou příští pondělí na Šluknovsko. Se starosty...

 

místních obcí budou řešit problémy sociálně vyloučených lokalit. Starostové v minulých dnech vládu vyzvali, aby situaci v regionu řešila. Obávají se, že se na sever Čech před volbami vrátí protiromské demonstrace.
    "Požádal jsem tři členy vlády, aby v krátkém čase navštívili Šluknovský výběžek a o situaci informovali vládu," reagoval dnes na výzvu starostů premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dienstbier pak ČTK řekl, že cesta by se měla uskutečnit příští pondělí.
    Starostové 18 obcí ze severu Čech si v dopise, který adresovali vládě, stěžovali, že situaci romské menšiny na Šluknovsku nikdo neřeší, což může vyústit v novou vlnu násilných rasistických protestů, které se v regionu rozhořely už před třemi lety. O dopise o víkendu informovaly Lidové noviny.
    Podle starostů v obcích i dále funguje "nesmyslný systém příplatků a doplatků na bydlení, který vede k ohromnému odčerpávání veřejných peněz do kapes spekulantů a ponouká také k vykupování nemovitostí a vytváření ghett s problémovými skupinami lidí".
    Ministerstvo práce v dubnu informovalo, že připravilo novelu, kterou chce problematiku ubytoven řešit. Doplatek na bydlení pro lidi v tísni by měl být od ledna v ubytovnách nižší než v bytech a ubytovací zařízení by navíc od příštího roku měla splňovat standardy kvality. Po osmi letech chce také zopakovat výzkum o takzvaných vyloučených lokalitách. Podle výsledků z roku 2006 bylo v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí, žilo v nich kolem 80.000 lidí, a to převážně Romů. Podle odhadů expertů a zjištění z terénu v posledních letech problematických lokalit přibylo.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Ústecký