Liberecká protichemická jednotka je připravena - Liberecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Liberecký

Liberecká protichemická jednotka je připravena

zdroj: kapitán Jakub Šimíček

Liberec | Ve čtvrtek 16. března v 9 hodin ráno, tedy po pěti dnech od vyhlášení cvičné aktivace, dosáhla jednotka bojové připravenosti a je schopná vyrazit do zahraniční operace. Stanovené časové normy tak vojáci...

 

splnili. Osobně se o tom v Liberci přesvědčil velitel Pozemních sil Armády České republiky generálmajor Štefan Kaleta.
Zvláštní nařízení náčelníka Generálního štábu Armády odstartovalo v sobotu ráno 11. března 2017 cvičnou aktivaci zesílené protichemické roty Sil velmi rychlé reakce NATO. Cílem bylo cvičně prověřit, jestli jsou vojenští chemici schopni vyrazit za několik málo dnů do zahraniční operace na pomoc spojenecké zemi. Právě čeští chemici totiž stojí letos v čele mnohonárodní protichemické jednotky tohoto uskupení.
Skoro dvě stě vojáků muselo přerušit svůj víkendový program a hlásit se v neděli ráno v kasárnách. Jádro jednotky tvoří liberečtí chemici, kteří jsou posíleni o vojáky ze 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích, 14. pluku logistické podpory v Pardubicích, 15. ženijního pluku v Bechyni a Centra operačně taktických systémů velení a řízení z Lipníku nad Bečvou. 
Vojáci se bez prodlení zásobili potřebnou municí, naftou, chemikáliemi a také náhradními uniformami. Ve čtvrtek se všichni vojáci s bezmála sedmdesáti vozidly seřadili v libereckých kasárnech, kde je osobně zkontroloval velitel pozemních sil generálmajor Kaleta.
„Tento úkol považuji za jeden z nejdůležitějších, který byl letos pro pozemní síly stanoven. Přijel jsem se přesvědčit, jakým způsobem byl splněn a jsem rád, že za výborně odvedenou práci mohu příslušníkům jednotky poděkovat,“ prohlásil velitel Pozemních sil Armády České republiky generál Štefan Kaleta.
Čeští chemici přispívají do mnohonárodní protichemické jednotky zesílenou rotou ochrany s průzkumným a dekontaminačním elementem, dále pracovištěm pro sběr, vyhodnocování informací a včasnou výstrahu vojsk. Nechybí ani důležitý laboratorní komplet složený z chemické a radiometrické laboratoře. Celou jednotku bude v případě nasazení zabezpečovat element logistické podpory.
 
 
Koncept Sil velmi rychlé reakce (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force) byl přijat na summitu Severoatlantické aliance v roce 2014 ve Walesu jako reakce na změnu bezpečnostního prostředí v Evropě a ve světě.

Zdroj: kapitán Jakub Šimíček

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký