Valná hromada SVS schválila strategii směřování firmy v následujících letech - Liberecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Liberecký

Valná hromada SVS schválila strategii směřování firmy v následujících letech

zdroj: archiv Metropolu

Teplice | Ve čtvrtek 18. června se v Krušnohorském divadle v Teplicích uskutečnila řádná valná hromada Severočeské vodárenské společnosti a. s. (SVS). Valné hromady se zúčastnilo celkem 154 akcionářů, kteří...

 

představují 76,68 % základního kapitálu společnosti.

Akcionáři, kteří reprezentují 458 měst a obcí v Ústeckém a Libereckém kraji schválili řádnou i konsolidovanou účetní závěrku za rok 2014, přerozdělení zisku společnosti a mimo jiné rozhodovali i o personálním obsazení v představenstvu a dozorčí radě. Dále schválili nový podnikatelský záměr na období 2016 až 2020 a zároveň se zabývali dalším postupem ve věci zajištění provozu vodárenské infrastruktury po roce 2020.

SVS v roce 2014 hospodařila s celkovou částkou převyšující 1,3 miliardy korun, přičemž zisk firmy za loňský rok činil 307 milionů korun. Akcionáři na svém zasedání schválili přerozdělení zisku následujícím způsobem: 15 milionů korun, představujících 5 % ze zisku, bude směřovat do rezervního fondu společnosti. Částka 100 milionů korun bude směřovat do nově vytvořeného Fondu 2021, jehož účelem je účetní vyčlenění a shromáždění finančních zdrojů určených ke krytí výdajů nebo nákladů souvisejících se zajištěním provozu vodárenské infrastruktury pro období po roce 2020, kdy vyprší smlouva se současným provozovatelem majetku SVS, společností Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK). Zbylých 192 milionů korun bude na základě rozhodnutí akcionářů směřovat do fondu reinvestic. Nerozdělený zisk je tedy roven nule.

V souvislosti s projektem zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020 byla pro akcionáře vypracována odborná studie variant možných řešení. Akcionáři dnes rozhodli o vyřazení těch variant, které nejsou z pohledu právního, časového či provozně-technického zjevně realizovatelné. Akcionáři zároveň pověřili vedení společnosti SVS k jednání s majoritním akcionářem SčVK, společností Veolia.

Pokud jde o personální obsazení řídících orgánů společnosti, akcionáři posvětili pokračování mandátu dosavadního předsedy představenstva Tomáše Indry. Ten byl zároveň na navazujícím zasedání Představenstva SVS znovu potvrzen do funkce předsedy. Akcionáři se neshodli na obsazení posledního volného místa v představenstvu, které prozatím zůstane neobsazené. Do dozorčí rady byli zvoleni Petr Beitl, František Kučera a Pavel Štěpař. Poslance Vlastimila Vozku v dozorčí radě na návrh statutárního města Most nahradil jeho primátor Jan Paparega.

Mezi akcionáři se pro předložené dokumenty nalezla široká podpora, o čemž svědčí výsledky hlasování valné hromady. Pro návrh na schválení řádné a konsolidované účetní závěrky a pro návrh na rozdělení zisku hlasovalo 99 % přítomných akcionářů. Pro návrh na schválení podnikatelského záměru na roky 2016 až 2020 bylo 94 % přítomných akcionářů. Ti rovněž přesvědčivou většinou 88 % hlasovali pro bod, který pojednával o zajištění vodárenské infrastruktury po roce 2020, včetně žádosti představenstva o udělení pokynu k obchodnímu vedení.

"Akcionáři dnes svým hlasováním potvrdili, že naše moderní společnost nejenže úspěšně hospodaří, ale zároveň se chová odpovědně a je vedena správným směrem. Za tento projev důvěry jsem všem akcionářům po zasedání valné hromady osobně poděkoval," řekl staronový předseda představenstva SVS Tomáš Indra.

"Výsledek jednání valné hromady je pro mne potvrzením toho, že SVS je i mezi svými akcionáři vnímána jako stabilní a sebevědomá firma. Zároveň je to pro nás závazek pro to, abychom pokračovali v nastolené cestě, jejímž základním principem je solidární cena vody pro občany žijící v Ústeckém a Libereckém kraji. Jsem rád, že akcionáři potvrdili kontinuitu ve vedení firmy," sdělil po skončení valné hromady generální ředitel SVS Bronislav Špičák. 

Na následné tiskové konferenci se novináři mimo jiné dozvěděli, že v letošním roce lze v hospodaření očekávat podobný vývoj jako vloni. SVS bude dál držet i přes tlak státu, sociální únosnost ceny vody, která v roce 2016 jen mírně, cca o 2 %, podraží. Maximální pozornost bude nadále věnovat obnově majetku, který představuje 8 949 kilometrů vodovodní sítě, 998 vodojemů, 54 úpraven vod, 3 916 km kanalizační sítě a 196 čistíren odpadních vod. SVS je tak největší vlastnickou vodárenskou společností v ČR.

Zdroj: redakce Metropolu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

 » Kraje  » Liberecký