V kauze Rath, která začala v květnu 2012, padly první rozsudky - Středočeský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Středočeský

V kauze Rath, která začala v květnu 2012, padly první rozsudky

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Manažeři zdravotnických firem Martin Jireš a Jindřich Řehák dnes dostali od soudu v kauze bývalého poslance Davida Ratha 5,5 roku vězení. Dalšímu manažeru Janu Hájkovi udělil soud tříletý podmíněný...

 

trest. Soud dnes též poslal manžele Kateřinu a Petra Kottovy na 7,5 roku do vězení za korupci při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Podnikatelka Ivana Salačová, která pomáhala rozkrýt kauzu korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji kolem hejtmana Davida Ratha odešla od soudu s tříletou podmínkou a milionovým finančním trestem.

 

Výběr hlavních událostí v případu údajné korupce, v němž figuruje bývalý středočeský hejtman David Rath

 


    2012:
    14. května - Poslance ČSSD a středočeského hejtmana Ratha zadržela policie u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun.
    15. května - Státní zástupkyně oznámila, že Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a šéfy dvou stavebních firem.
    16. května - Soud poslal Ratha do vazby. Poslanec rezignoval na funkci krajského zastupitele, a tím i na post hejtmana, a vystoupil z ČSSD. Poslanecký mandát si nechal.
    5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním ve věci rekonstrukce buštěhradského zámku.
    18. července - Policie doručila do Sněmovny druhou žádost o vydání Ratha ke stíhání. Týkala se údajné korupce při nákupu vybavení pro nemocnice v Kladně, Kolíně a Mladé Boleslavi.
    20. srpna - Soud stanovil Rathovi pro propuštění z vazby kauci 14 milionů korun. Nadřízený soud ale rozhodnutí zrušil.
    7. září - Sněmovna vydala Ratha k dalšímu trestnímu stíhání.


    2013:
    1. března - Protikorupční policie navrhla obžalovat Ratha a dalších deset osob.
    15. března - Soud rozhodl o Rathově propuštění z vazby na dvoumilionovou kauci. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil.
    5. dubna - Státní zástupce podal obžalobu na Ratha a deset spoluobviněných.
    7. srpna - Kauzu začal projednávat Krajský soud v Praze. Jako jediná se ke korupci přiznala podnikatelka Ivana Salačová.
    - Ministerstvo pro místní rozvoj se připojilo k soudnímu řízení jako poškozený, ministerstvo financí se s nárokem na náhradu škody nepřipojilo a také zástupce Středočeského kraje oznámil, že kraj se k trestnímu řízení nepřipojí, protože není schopen vyčíslit škodu.
    27. září - Obžalovaná Pancová byla propuštěna z vazby.
    5. listopadu - Nejvyšší soud rozhodl, že trestní řízení s Rathem může pokračovat, protože ho nechrání poslanecká imunita.
    11. listopadu - Vrchní soud propustil Ratha z vazby.
    21. listopadu - Z vazby byl propuštěn i exposlanec Kott.


    2014:
    2. ledna - Ústavní soud rozhodl, že justice při prodlužování vazby porušila Rathova základní práva. Ministerstvo spravedlnosti přiznalo Rathovi na jaře 2015 odškodné 19.421 Kč.
    17. prosince - Rath neuspěl s ústavní stížností na údajnou podjatost soudce Roberta Pacovského, který řeší jeho případ.


    2015:
    9. ledna - Rath neuspěl u odvolacího soudu se žádostí o vrácení milionů zabavených v roce 2012 při domovní prohlídce.
    5. února - Soud vyloučil k samostatnému projednání případy obžalovaných Lucie Novanské, Pavla Drážďanského a Tomáše Mladého. Důvodem byly zdravotní a jiné problémy jejich advokátů. Mladého s Drážďanským soud posléze vrátil zpět do původního líčení, z něhož naopak kvůli zdravotním důvodům vyloučil Ratha.
    4. března - Žalobce navrhl pro Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou) trest osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Pro Ivanu Salačovou navrhl žalobce podmínku za spolupráci při vyšetřování. Pro ostatních šest obžalovaný žádal dva až šest let vězení, nebo podmínky.
    7. dubna - Soud uznal aktéry kauzy vinnými z korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji. Soudce Robert Pacovský v úvodní části rozsudku uvedl, že organizátory korupce byli manželé Kottovi, kterým udělil tresty sedm a půl roku vězení a propadnutí majetku.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Středočeský