Středočeští radní vyzvali hejtmana Řiháka (ČSSD) k rezignaci, jinak prý bude odvolán - Středočeský - Český Metropol

Středočeský

Středočeští radní vyzvali hejtmana Řiháka (ČSSD) k rezignaci, jinak prý bude odvolán

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Středočeští radní za ČSSD vyzvali hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) k rezignaci. Vyplynulo to ze čtvrteční schůzky vedení krajské ČSSD s radními a hejtmanem, na níž se řešilo další směřování krajského...

 

vedení. Podle serveru iDnes.cz má Řihák z funkce odejít do pondělního jednání krajského zastupitelstva, jinak mu hrozí odvolání. Šéf středočeské ČSSD a Řihákův náměstek Miloš Petera, o němž se nejčastěji mluví jako o možném Řihákově nástupci, ČTK řekl, že je připraven stát se hejtmanem, pokud od spolustraníků takovou nabídku dostane.
    "Schůzka skutečně proběhla a pan hejtman uslyšel, že bychom chtěli na jeho postu změnu. Jsme přesvědčeni, že takový krok napomůže dalšímu rozvoji Středočeského kraje," řekl hejtmanův náměstek Jiří Peřina. Podle Petery na schůzce zaznělo, aby se Řihák věnoval kampani před senátními volbami, v nichž chce obhajovat funkci. Radní Karel Horčička ČTK řekl, že schůzky se zúčastnili všichni radní za ČSSD a apel, který na ní zazněl, byl jednoznačný a vzešel víceméně od všech přítomných. Podle náměstka Marka Semeráda je celá situace velmi složitá. "Vnímám ji jako pokus o dohodu v rámci sociální demokracie," řekl Semerád ČTK.
    V tisku se už dříve objevily informace o tom, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a Peterou, který je šéfem krajské buňky a zasedal v radě ještě za bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Podle radního za KSČM Zdeňka Štefka se Řihák na jednáních krajské rady choval vždy jako silný hejtman a ukazoval, že má projednávané materiály nastudované. "Měl konkrétní dotazy, konkrétní výhrady, nebál se polemizovat i s materiály, které předkládali jeho straničtí kolegové," řekl Štefek. Pro komunisty, kteří jsou koaličními partnery sociálních demokratů, se ale případným odchodem Řiháka nic nezmění. "Do personálií druhé strany se nepleteme, je jejich právo si udělat změny, jaké chtějí," dodal Štefek.
    Hejtman se k věci odmítl vyjádřit. "Víte, že já zásadně nekomentuji vztahy uvnitř sociální demokracie. Tečka. Tím to pro mě končí," řekl ČTK. Podle Petery je ale možnost, že Řihák rezignuje, výrazně ve hře. Další vývoj by se pak odvíjel od středečního jednání krajského výkonného výboru.
    "V případě, že by ta situace nastala a po zastupitelstvu hejtman nebyl hejtmanem, tak sociální demokracie to probíre ve středu na vrcholném orgánu, krajském výkonném výboru. Když dostanu nominaci, tak bych ji přijal," řekl Petera. Stejný scénář by podle něj nastal, pokud by Řihák neodstoupil. I tak by se záležitostí zabývalo širší vedení krajské ČSSD. Zároveň se má ve středu jednat o umístění Řiháka na senátní kandidátku.
    Petera ČTK ale řekl, že o víkendu se Řihákem nesejde. "Domluvili jsme se, že si (Řihák) udělá volno, že si připravuje svoji senátní kampaň a že přijede v pondělí ráno," uvedl Petera.
    Středočeskou ČSSD v minulosti zmítaly různé spory, organizaci rozdělila například volba zástupce krajské organizace v celostátním předsednictvu sociální demokracie. Spory ožily i kvůli loňským povodním, kdy někteří radní navrhovali, aby šlo více peněz na likvidaci povodňových škod. Hejtman to tehdy kritizoval, protože údajně jednali za jeho zády. 

 

Řihák se do čela kraje prosadil díky pádu Davida Ratha

 

Vizitka hejtmana Středočeského kraje a senátora Josefa Řiháka (55; ČSSD), kterého podle serveru iDnes.cz jeho straničtí kolegové vyzvali k odchodu z čela kraje:
    Datum narození: 25. dubna 1959 v Karlových Varech
    Vzdělání: při zaměstnání vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně, obor hygiena potravin a ekologie zemědělství
    Současné funkce: senátor (od 2008), hejtman Středočeského kraje (od 2012), místopředseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu
    Kariéra: pracoval na Okresní veterinární správě v Příbrami, kterou později již jako Veterinární a hygienickou stanici i řídil; v letech 2002 až 2008 byl poslancem, mimo jiné zastával funkci místopředsedy zemědělského výboru; v letech 2000 až 2007 byl poprvé členem zastupitelstva Středočeského kraje, podruhé byl do zastupitelstva zvolen v roce 2012; od roku 2002 je členem příbramského zastupitelstva, v letech 2006 až 2012 byl starostou Příbrami
    Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 1998, v současnosti je předsedou ČSSD na Příbramsku a členem krajského výboru středočeské organizace strany
    Rodina: je rozvedený, má dvě děti
    Ostatní:
    - Lídrem středočeské kandidátky ČSSD pro krajské volby se stal v roce 2012 poté, co policie zadržela a obvinila z přijetí úplatku dosavadního lídra ČSSD, středočeského hejtmana Davida Ratha. Středočeští sociální demokraté dali přednost Řihákovi před hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou (hejtmankou se stala po zatčení Ratha), která rovněž usilovala o místo volební jedničky. Někteří pozorovatelé to interpretovali jako vítězství křídla kolem bývalého hejtmana Ratha a někdejšího šéfa krajské buňky Richarda Dolejše.
    - V předvolební kampani mimo jiné hájil kontroverzní hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic, které v kraji prosadil hejtman Rath; Řihák proplácení poplatků označil za "vlajkovou loď" ČSSD. Podporoval i zachování dalšího sporného projektu - jízdného zdarma pro školáky, studenty a seniory.
    - Starostou Příbrami byl v roce 2006 zvolen i přesto, že volby vyhrála ODS. Řihákem vedená ČSSD však sestavila menšinovou koalici se SNK ED, která byla zvolena díky podpoře od komunistů. Menšinová koalice se po dvou letech rozpadla a ČSSD uzavřela koalici s ODS.
    - V posledních letech byl v médiích několikrát kritizován za kumulaci funkcí a malou docházku do Senátu i na jednání příbramského zastupitelstva.
    - V době, kdy byl Řihák starostou Příbrami, město prodalo ve sporné soutěži polikliniku. Podle Řiháka byl prodej, který schválilo zastupitelstvo, v pořádku. Policie, která se případem zabývala, dospěla již dříve k závěru, že okolnosti soutěže lze označit za trestuhodné, nikoli však trestné. Nyní policisté kvůli prodeji budovy stíhají čtyři lidi.
    - Podle nedávných informací Řihák v podzimních volbách hodlá obhajovat křeslo senátora a rovněž má být lídrem sociálních demokratů v Příbrami (o funkci starosty údajně usilovat nebude). Hejtmanova kandidatura v komunálních volbách podpořila spekulace, že by Řihák na nátlak spolustraníků mohl opustit křeslo hejtmana. Podle dnešních informací iDnes radní Středočeského kraje Řiháka ve čtvrtek vyzvali, aby rezignoval. Jinak mu podle serveru hrozí odvolání.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Středočeský