V Lidicích si dnes připomenou 72 let od vyhlazení obce - Středočeský - Český Metropol

Středočeský

V Lidicích si dnes připomenou 72 let od vyhlazení obce

zdroj: archiv Metropolu

Lidice (Kladensko) | Pietní akt v Lidicích na Kladensku dnes připomene 72 let od vyhlazení obce nacistickými vojáky. U hromadného hrobu popravených mužů se sejdou pamětníci i politici. Pietní vzpomínky se zúčastní...

 

mimo jiné ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a předsedové parlamentních komor Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD).
    Program začne vzpomínkovou bohoslužbou za lidického mučedníka Josefa Štemberku a požehnáním obrazu Panny Marie Lidické v oltáři na základech lidického kostela svatého Martina za účasti kardinála Dominika Duky. Akci doprovodí celostátní přehlídka dětských sborů Světlo za Lidice a večer program završí koncert Pocta slavným Čechům na počest operní pěvkyně Jarmily Novotné a politika a diplomata Jana Masaryka.
    Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
    V obci tehdy bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský