Ministerstvo životního prostředí zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště Vodochody - Středočeský - Český Metropol

Středočeský

Ministerstvo životního prostředí zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště Vodochody

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Ministerstvo životního prostředí zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech. Uvedla to dnes Česká televize, ČTK to potvrdil investor stavby. Ministerstvo zhruba před měsícem začalo...

 

prověřovat, zda dřívější souhlasné stanovisko s dopady vodochodského letiště na životní prostředí (EIA) netrpí závažnými právními vadami. Důvodem k tomu byly stížnosti starostů okolních obcí, kteří mu přinesli na 40 podnětů. Skupina Penta, která je investorem výstavby letiště, se proti rozhodnutí pravděpodobně odvolá.
    Náměstkyně ministra životního prostředí Berenika Peštová na dnešním briefingu řekla, že kladné stanovisko k letišti úřad zrušil, protože obsahovalo procesní chyby v oblasti vodního hospodářství a nesprávné navýšení hlukových limitů o takzvanou korekci. "Nebyly dostatečně zdůvodněny připomínky, které byly vzneseny jak k dopracované dokumentaci, tak k posudku a ve veřejném projednání," uvedla.
    "Nepovažujeme to za šťastné rozhodnutí nejen kvůli našemu projektu. Obáváme se, že to může paralyzovat stavební rozvoj ve Středočeském kraji a celé České republice," řekl ČTK mluvčí Penty Martin Danko. Podle dřívějšího vyjádření firmy je odebrání platného rozhodnutí nebezpečný precedent, který může vytvořit řetězovou reakci, v jejímž důsledku nebude možné budovat velké infrastrukturní projekty. Zrušení původního stanoviska ale podle Peštové neznamená, že Penta nemůže pokračovat v přípravách stavby. Musí však nejprve dopracovat dokumentaci, aby byla v souladu s připomínkami, a pak si může zažádat o novou studii EIA.
    Ministerstvo poslalo podle Danka investorovi několikastránkové odůvodnění. S ním se musí seznámit právníci, a firma pak rozhodne, zda podá proti rozhodnutí námitku. Ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur potvrdil, že proti rozhodnutí hodlá investor podat odvolání. Pokud by neuspěl, pravděpodobně by podle Kačura došlo na soud. "Podle našeho názoru není toto rozhodnutí v pořádku. Je to nestandardní krok mimo právní řád," uvedl. V rozhodnutí vidí i signál dalším investorům. "Možná si dnes ještě ani nedokážeme představit, co vše to spustí," dodal.
    Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN), který je i mluvčím iniciativy Stop Letišti Vodochody, ČTK řekl, že je to nesmírně radostná zpráva. "Zvítězila spravedlnost a úsilí občanů, kteří byli proti rozšíření letiště," uvedl. Starostka Máslovic, které jsou členy sdružení, Vladimíra Sýkorová označila rozhodnutí za "skvělou zprávu". "Je to to, o co jsme usilovali - zachování životního prostředí a kvality života i poblíž letiště," dodala. Podle ní bude iniciativa vyčkávat, jak se k rozhodnutí postaví letiště, a sledovat případné nové zpracování studie EIA.
    Rozhodnutí ministerstva vítá i hejtman Středočeského kraje Josef Řihák (ČSSD). "Jsem rád, že ministerstvo dalo přednost ochraně životního prostředí," uvedl. Podle názoru kraje byla studie chybná. "Nepočítala se synergickými vlivy stavby, nezohledňovala, že negativní vlivy, jako hluk, prašnost, velká dopravní zátěž, se sčítají," doplnil hejtman. Kraj loni vytvořil šestičlennou pracovní skupinu, která měla za úkol řešit, jak efektivně legislativní cestou bránit chystanému rozšíření letiště.
    Ministr životního prostředí Richard Brabec koncem dubna řekl, že jeho úřad "si chce být na 200 procent jistý, že proces tak, jak proběhl, netrpí žádnými zjevnými vadami". Podle Brabcova tehdejšího vyjádření jednou z nejdůležitějších otázek bylo to, že EIA nevzala v úvahu ochranu některých vodních zdrojů a že jsou tam i některé staré ekologické zátěže.
    Kladný posudek vydalo ministerstvo na konci loňského října. Obsahuje přes 120 podmínek, které investor musí splnit. Jedná se o dostavbu přivaděče na dálnici D8 či omezení pro noční lety. Podle starostů okolních obcí a hejtmana Řiháka jsou ale tato opatření právně nevymahatelná.
    Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá firma Penta. Na letišti chce v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016. Investoce dosáhnou asi tří miliard korun.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský