Ing. Jan Struž: Být vždy optimistou - Praha - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Praha

Ing. Jan Struž: Být vždy optimistou

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Která společnost by nechtěla patřit mezi stovku nejvýznamnějších či nejobdivovanějších firem České republiky? Nejen na toto téma jsme hovořili s předsedou Sdružení CZECH TOP 100 Ing. Janem Stružem.

 

Čí byl nápad tvořit firemní žebříčky, odkdy se datuje a jaká jsou kritéria?
V době mého působení v londýnském City, při čtení amerického magazínu Fortune 500 a jako jedno z přání mých dalších zaměstnavatelů z holandské banky ING, pro kterou jsem v České a Slovenské republice řídil jejich bankovní aktivity v letech 1993 – 2003.


Může se firma hlásit do soutěže opakovaně?
Musím vás opravit, že se nejedná o soutěž, ale o anketu, která má stanovená měřitelná kriteria a tím nejdůležitějším kriteriem jsou tržby. Je to kriterium, které vychází i z účetních výkazů a nedá se tedy osobně nebo záměrně ovlivnit nebo zaplatit, podplatit, a nebo jinak zneužit. Firmy se do našich žebříčků samy dobrovolně hlásí a své údaje nám poskytuji dobrovolně, anketní formuláře jsou obyčejně podepsány i orazítkované finančním ředitelem nebo jiným členem vedení firem.


CZECH TOP 100 je asi nejvýznamnější projekt sdružení. Není však zdaleka jediný…
CZECH TOP 100 je bezesporu nejstarším projektem žebříčkového typu v oblasti ekonomiky, resp. vůbec v českém veřejném prostoru (kromě Zlatého slavíka). Existuje od roku 1994, postupně se vynořily i další a to nejen v oblasti ekonomiky. Některé projekty podobné tomu našemu byly stvořeny za velmi podivných okolností nebo jsou velmi blízce propojeny s politickou a lobbystickou mafií, která si nechává svou aktivitu platit, i od státních firem resp. hlavních mediálních hráčů na českém trhu.


Kdybyste měl vytvořit pomyslný žebříček akcí sdružení za letošní rok, jak by vypadal?
a)    Gala oběd firem České republiky na Pražském hradě, na kterém vyhlašujeme 100 nejvýznamnějších firem.
b)    Projekt Mapa úspěchů – televizní, rozhlasový, novinový a knižní dokument o ekonomických fenoménech české ekonomiky za posledních 25 let.
c)    Dále – Ples na Žofíně, CZECH TOP 100 Golf Trophy, Obědy nad Prahou, 100 obdivovaných firem ČR, Spolu za špičkovou kulturou, konference Management 2020, setkání Region CZECH TOP 100 atd.

Které aktivity budete rozhodně podporovat napřesrok a bude mezi i nějaká novinka?
Vím, ale ještě neřeknu. Nechávám si to na své vystoupení u příležitosti Novoroční číše vína, kterou naše Sdružení pořádá 5. Ledna 2016 pro českou manažerskou a ekonomickou veřejnost.


TOP firemní filantrop myslí na dárcovství a společenskou odpovědnost. Patří podle vašeho názoru charita k firemní kultuře?
Jistě patří, ale podporu zvláště v našem státě i jinde potřebují i kultura, duševní vědy, dynamický rozvoj člověka, i těch, kteří žijí třetí část svého života a ani nechtějí charitativní pomoc, ale chtějí být odpovědní a ještě potřební pro všechny v okolí – těm je třeba vytvořit dobré podmínky pro jejich důstojný a aktivní život.


Na co by ředitelé a manažeři společností neměli zapomínat?
To je jednoduché, i jejich úspěch tvoří lidé, lidské bytosti se svými problémy i radostmi. Nikdo z nich není stroj, má duši i srdce.


S kterými subjekty spolupracujete?
Je to široké spektrum – nadnárodní, soukromé, mediální, státní správa, školy, sportovní kluby, zájmová sdružení, náboženské obce atd.


Jak vypadá běžný den předsedy sdružení?
Před 7 hod ranní jsem v kanceláři a obyčejně jsem tam sám, někdy s kolegou, který nemá spaní, a to nejvíce vyřídím. Schůzky, porada, telefonáty, maily, výjezdy mimo Prahu. Cca od 11 hod obyčejně schůzky ve středu města, oběd v mé oblíbené restauraci, odpoledne odjezd domů, ale večer obyčejně nějaká akce v centru Prahy.


A jak si po takovém kolotoči nejlépe odpočinete?
V létě zahradničím, v zimě čtu.


Blíží se Vánoce a konec kalendářního roku. Jaký je vzkaz předsedy sdružení a člověka Jana Struže pro následující dny?
Být vždy optimistou.
 

Ing. Jan Struž

Předseda Sdružení CZECH TOP 100 a Česko-ruské podnikatelské rady (nar. 5. 5. 1949) Absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze pracoval více než 30 let v bankovnictví v různých vedoucích pozicích (Živnostenská banka a ING Bank). Publikuje v odborných časopisech, je spoluautorem knih o zlatě. Žije v Praze.

Zdroj: Ladislava Richterová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Praha