Pražští studenti postavili Čeňkovu pilu a Nákladové nádraží Žižkov - Praha - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Praha

Pražští studenti postavili Čeňkovu pilu a Nákladové nádraží Žižkov

zdroj: Pavel Sobol

Praha | Studenti Střední průmyslové školy stavební Praha 1, Dušní 17 se společně zapojili do projektu Stavby z vlnité lepenky. Z ekologického obalového materiálu vyrobili hned dva modely – šumavskou Čeňkovu...

 

pilu a Nákladové nádraží Žižkov. Tématem 9. ročníku soutěže, určené středním stavebním školám, je „Technický div České republiky“. Mezi 26 přihlášenými školami vybere odborná porota 6 finalistů. Ti se utkají v závěrečném kole, které se bude poprvé konat v Ostravě. Autoři nejlepších staveb si odtud odnesou ceny v celkové hodnotě 40 tis. Kč. Pořadatelem soutěže je český Svaz výrobců vlnitých lepenek, partnerem zábavní a vědecké centrum Svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice a společnost EKO-KOM, a.s. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo životního prostředí.
 
„Studenti si sami zvolili, kterou technickou stavbu považují za nejvýznamnější. V soutěži se nám tak sešel model mlýnu, elektrárny, vysílače, přehrady či vysoké pece,“ přiblížil výběr tématu zástupce pořadatele Pavel Sobol a dodal: „Zároveň jsme se podobně jako v minulých letech snažili finálové kolo přizpůsobit zaměření soutěže. Letos tak vyhlásíme vítěze v ostravském Světě techniky, který je součástí areálu Dolní oblast Vítkovice.“
 
9. ročníku projektu Stavby z vlnité lepenky se účastní rekordních 26 středních škol ze všech krajů České republiky. Šest nejlepších staveb postoupí do finálového kola. Vítěz se může těšit na ceny v hodnotě 20 tis. Kč. Stříbrný projekt dostane 10 tis. Kč a škola na 3. místě obdrží dárky za 5 tis. Kč. Nově udělí odborná porota zvláštní cenu za jedinečný nápad nebo originalitu stavby v hodnotě 5 tis. Kč. Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů. Vlnitá lepenka má širokou škálu využití a je stoprocentně recyklovatelná.
 
O konečném pořadí se rozhodne 11. června v Ostravě v prostorech Světa techniky, který nabízí stovky zábavných a poučných atrakcí na ploše 14 000 m2. Uvnitř nového centra návštěvníci naleznou také 3D kino nebo Divadlo vědy. Od poloviny května se děti i dospělí mohou prostřednictvím výstavy „Magičtí Lucemburkové" vrátit v čase a nechat se okouzlit historickými exponáty nebo modely válečných a mučicích nástrojů. Mezi další novinky v areálu Dolní oblasti Vítkovice patří kavárna a vyhlídková terasa ve výšce téměř 80 m, které jsou součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1, a také unikátní prostory bývalého černouhelného dolu Hlubina.

Zdroj: Pavel Sobol

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Praha