Zemanovi se líbí cíle koalice, pochybnosti má o jejich financování - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Zemanovi se líbí cíle koalice, pochybnosti má o jejich financování

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Prezidentu Miloši Zemanovi se líbí cíle, které si vznikající vláda stanovila v koaliční smlouvě. Pochybnosti má ale o jejich financování. V pořadu Otázky Václava Moravce dnes také zopakoval své...

 

výhrady k některým navrženým ministrům. Podle 38 procent Čechů a Češek má prezident výměnu některých ministrů vyžadovat, podle 52 procent lidí by naopak měl kabinet jmenovat bez kladení podmínek. Zeman také oznámil své kandidáty na ombudsmana a to, že nevyhoví první žádosti o milost, kterou mu poslalo ministerstvo spravedlnosti.
    Prezident řekl, že se mu líbí cíle koalice. Určité pochybnosti má ale o tom, kde na jejich splnění budoucí vláda vezme peníze. Podotkl, že v koaliční smlouvě není progresivní daň z příjmů, ani korporátní či sektorová daň. Podle prezidenta jsou v ČR potřeba i majetková přiznání k prokázání příjmů či možnost zabavení nelegálně nabytého majetku.
    Šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku chce Zeman premiérem jmenovat příští týden v pátek, kabinet pak do konce ledna. Až po setkání s kandidáty na ministry se rozhodne, zda je všechny potvrdí do funkcí. Dnes své výtky k některým navrženým zopakoval. Sobotka v pátek uvedl, že výhrady nepovažuje za tak zásadní, aby připravovaný vládní tým měnil. Zeman se chystá do Sněmovny na jednání o vyslovení důvěry vládě, chce k poslancům promluvit.
    Prezidentovi by prý u případného šéfa resortu vnitra Milana Chovance (ČSSD) nevadilo, kdyby neměl vysokoškolský titul. Pochyby má ale o jeho studiu na plzeňských právech. Chovanec tu titul získal po devíti měsících. Zeman by také přešel, pokud by kandidát na ministra neměl prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Pokud ji ale úřad odmítl udělit, je to bezpečnostní riziko, míní hlava státu. Stalo se to v minulosti Janu Mládkovi (ČSSD), který by mohl být ministrem průmyslu. Prezident dnes naopak chválil Svatopluka Neměčka (ČSSD), který má vést zdravotnictví. Označil ho za úspěšného ředitele ostravské nemocnice.
    Podle 52 procent Čechů a Češek by měl Zeman Sobotkovu vládu jmenovat bez kladení podmínek. Vyžadovat výměnu některých ministrů by měl podle 38 procent lidí. Sedm procent dotázaných míní, že by hlava státu trojkoaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL neměla jmenovat vůbec. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro Českou televizi, zapojila se tisícovka lidí.
    Dotázaní Zemana také známkovali. Nejlepší hodnocení si vysloužil za využívání prezidentských pravomocí. Dostal 2,7. Právě za tuto oblast ho ale kritizují odborníci a politici. Průměrnou známku 2,9 měl za obhajobu českých zájmů, za působení na vnitropolitické scéně 3,1 a za nadstranické vystupování pak 3,3. Nejhůř lidé hodnotí reprezentaci na veřejnosti, za tu Zeman dostal 3,5.
    Podle Zemana z názorů tisícového vzorku nelze poznat, co si myslí 8,5 milionu voličů. Nezastírá prý, že je levicový prezident. Za největší svou slabinu považuje své zraněné pravé koleno.
    Zeman už také ví, koho navrhne Sněmovně do funkce ombudsmana. Prvním jeho kandidátem bude nynější zástupce veřejného ochránce práv Stanislav Křeček, druhým někdejší šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký. Prezidentovi by se líbilo, kdyby se Křeček stal ombudsmanem a Zářecký ombudsmanovým zástupcem. Dva kandidáty poslancům mohou navrhnout i senátoři. Dolní komora by nástupce Pavla Varvařovského, který na post rezignoval v prosinci, měla vybírat příští měsíc.
    Prezident nevyhoví první žádosti o milost, kterou mu doporučila ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová. Jednou z jeho podmínek pro omilostnění je nevyléčitelná nemoc, tou ale prý žadatel netrpí. Navíc je proti němu a jeho rodině vedeno asi 20 exekucí, zdůvodnil své zamítavé stanovisko Zeman. Agendu milostí loni převedl na ministerstvo spravedlnosti.
    Prezident nechce dál ani jmenovat profesory a předávat jim dekrety. Podle novely zákona by to měl dělat nově šéf Senátu. Zeman věří, že by normu mohli zákonodárci schválit ve zrychleném řízení už do konce ledna. Pokud by se to nepovedlo, hlava státu profesorské dekrety sice podepíše, jejich předáním pověří ale ministra školství. Na jmenování čeká nyní 85 profesorů. S novelou nesouhlasili rektoři, podle nich se zástupci vysokých škol záměr nebyl projednán. Zeman se chystá 21. ledna jmenovat i 15 nových rektorů.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Finance  

 » Volby 2013