Sobotka se Zemanem probral výtky ke kandidátům na ministry - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sobotka se Zemanem probral výtky ke kandidátům na ministry

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Šéf sociální demokracie a příští premiér Bohuslav Sobotka dnes s prezidentem Milošem Zemanem mluvil o výtkách, které má hlava státu k možným ministrům. Sobotka se kandidátů zastal a návrh...

 

personálního obsazení vlády měnit nechce, podle něj výtky neznemožňují vznik jeho kabinetu. Sobotka také podle očekávání dovezl na Hrad jeden ze čtyř originálů podepsané koaliční smlouvy.
    "Já jsem s panem prezidentem diskutoval o tom, do jaké míry jsou to výhrady vážné, a snažil jsem se pana prezidenta přesvědčit o tom, že ty výhrady, které uplatnil, neznemožňují, aby se tito lidé stali ministry," řekl novinářům po skončení asi hodinu a půl trvající schůzky. Návrh na složení vlády podle něj zajišťuje kompetentní a odpovědné vedení jednotlivých resortů.
    Prezident Sobotkovi také potvrdil, že jej za týden jmenuje premiérem. Termín Zeman oznámil už odpoledne na tiskové konferenci, na které zveřejnil své výtky k některým kandidátům. Prezident z různých důvodů vyjádřil připomínky zejména k sociálním demokratům Milanu Chovancovi a Janu Mládkovi. Ocenil naopak Antonína Prachaře mířícího na ministerstvo dopravy a Helenu Válkovou, která by měla stanout v čele spravedlnosti.
    Podle Sobotky ale Zemanovy argumenty nejsou nové a kandidáti se těmito informacemi nikdy netajili. "Pokud jde o Jana Mládka, tam došlo nejprve k neudělení prověrky, poté na základě jeho odvolání bylo znovu zahájeno řízení o prověrce a to řízení bylo ukončeno vzhledem k tomu, že Jan Mládek už přestal být veřejně činnou osobou," vysvětlil Sobotka. Budoucí předseda vlády zdůraznil, že adepti na ministry dostali uspěli v podzimních volbách, a mají tak podporu voličů.
    Vládu by Zeman mohl jmenovat do konce ledna, když ve Sněmovně v prvním čtení projde zákon o státní službě, což si stanovil jako podmínku.
    Šéf ČSSD na jmenování premiérem čeká již 76 dnů, což je v historii České republiky zatím nejdelší doba, která uplynula od sněmovních voleb, aniž byl prezidentem jmenován nový ministerský předseda.

 

Výběr výroků prezidenta Zemana ke jmenování vlády

 

"Nevměšoval jsem se do jednání koalice, protože to prezidentu nepřísluší. Koneckonců, záleží na obratnosti a vyjednávacích schopnostech, jakož i osobnostech jednotlivých koaličních stran, jak si vybojují své místo na slunci."


    "Jsem zvyklý dodržovat slovo, i když uznávám, že je to v české politice poněkud málo obvyklé."


    "Vládu jmenuje prezident na návrh předsedy vlády. Pokud jde o slovo návrh, v běžné češtině má naprosto jednoznačný význam. Návrh není něco, co musíte automaticky akceptovat. Kdyby tomu tak bylo, mělo by to zajímavé důsledky jak pro obchodní, tak například pro manželské vztahy."


    "Pak jsem se dozvěděl ze stanovisek různých ústavních právníků, že prezident republiky může odmítnout návrh ministerského předsedy pouze v případě, kdy navrhovaný adept na ministerskou funkci je buď kanibal, nebo analfabet. Tyto názory byly publikovány veřejně, takže vám neříkám nic tajného. Nu což, kanibalů je v naší republice poměrně málo, analfabetů o něco víc."


    "Moje tchýně si to vyložila dvojím způsobem. Sdělila mi, že není ani kanibal, ani analfabet, že by tedy měla zájem o ministerskou funkci."


    "I když se pokládám za levicového prezidenta, nevidím absolutně žádný důvod, proč bych nejmenoval pravicové ministry, protože taková byla vůle voličů v nedávných volbách, a protože tak se koaliční strany mezi sebou dohodly."


    "Jako příklad toho, že se skutečně nehodlám zabývat osobními sympatiemi nebo antipatiemi, bych uvedl jako obvykle nepravdivé mediální spekulace o osobě pana Mariana Jurečky. Já ho sice osobně pokládám za popletu, protože buď si sám vymyslel, nebo převzal historku o mé účasti na bujaré pitce na ruské ambasádě, a musím s hlubokým politováním sdělit, že tato pitka se za mé účasti nikdy nekonala. Třeba se jednou konat bude."


    "Moje první výhrada se týká toho, že ministr, který o resortu nic neví, by neměl být ministrem."


    "Při neexistenci služebního zákona mohou být i náměstci ministra, případně ředitelé odborů těmi, komu já říkám trafikanti, zdvořilejším významem slova političtí a nikoliv odborní reprezentanti v dané oblasti."


    "Jeden z adeptů na ministra si požádal o bezpečnostní prověrku a Národní bezpečnostní úřad mu ji odmítl udělit. Vůbec netvrdím, že každý ministr má mít prověrku NBÚ. Nicméně, když si o ni sám požádá a když mu ji NBÚ odmítne udělit, položme si jednoduchou otázku, zda takový ministr není bezpečnostním rizikem pro budoucí českou vládu.


    "U jednoho z adeptů na ministra jsem namítal, že má-li být tento adept současně lídrem evropské kandidátky jedné politické strany, jestliže evropské volby jsou v květnu tohoto roku, jestliže kandidátka je celostátní, a tedy onen lídr bude muset už od nejméně února v rámci volební kampaně jezdit po celé republice, zda tím nebude strádat výkon jeho funkce jako ministra."


    "Kdybych chtěl, aby tato vláda nevznikla, nebo kdybych chtěl odsunovat její vznik, tak bych neměl jednodušší cestu, než využít platné zákonné překážky, která se jmenuje lustrační zákon."


    "Učinil jsem tak nejenom jako vstřícné gesto, ale také proto, že bych si přál, aby adept na ministra financí prokázal, zda dokáže dodržet své předvolební sliby, to znamená, že bez zvýšení daní dokáže úsporami ve státním rozpočtu jak na výdajové straně, pokud jde o plýtvavé a předražené výdaje, tak na příjmové straně, pokud jde o daňové úniky, že dokáže stabilizovat státní rozpočet do té míry, že vládní koalice bude moci splnit závazky vyplývající z koalice, které bratru obnášejí 50 miliard navíc."


    "(Sobotka) povzdychl a říkal, že jeho personální rezervy jsou vyčerpány. Politoval jsem ho, nicméně domnívám se, že lze diskutovat o alternativách a že tato diskuse bude probíhat v intervalu mezi jmenováním premiéra a jmenováním vlády."


    "Řekl jsem mu (Sobotkovi): Minimálně čtyři ze 17 ministrů mé vlády byli personálním omylem. Jinými slovy, pan předseda Sobotka má plný nárok na to, aby se mýlil stejně tak, jako jsem se mýlil já."


    "Velká většina ministrů Rusnokovy vlády rozuměla svému oboru a dlouhá léta v něm pracovala."


    "Představa, že tam vyšlou své náměstky jiné politické strany, mně připadá poněkud děsivá, protože to zase budou politici. Takže ano, obecná odpověď na vaši otázku: Ti, kdo se předtím ve vládě osvědčili, a neříkám, že to byli všichni, by byli užitečnými adepty. Ale o tom si skutečně musí rozhodnout tito ministři sami, nikoli já."

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika