Kdy bude mít ČR nového premiéra? - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Kdy bude mít ČR nového premiéra?

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Česko by se v pátek mohlo dozvědět, kdy bude jmenován nový premiér a kdy se správy země ujme koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a lidovců. K aktuální politické situaci se totiž vyjádří prezident Miloš...

 

Zeman. Po odpolední tiskové konferenci se hlava státu sejde s pravděpodobným příštím premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou, který Zemanovi donese jeden z originálů koaliční smlouvy.
    I když má trojice stran jasnou sněmovní většinu, podepsala koaliční smlouvu a shodla se na kandidátech do vlády, a zdánlivě tak nic nebrání jmenování nového ministerského předsedy, Hrad dosud dění nekomentoval. I proto se dá očekávat, že se Zeman k termínu jmenování vysloví, byť Hrad konkrétní obsah prezidentova vyjádření neupřesnil.
    "Na straně vznikající koalice je již vše hotovo a nic z našeho pohledu nebrání vzniku vlády. Nyní je plně na tahu prezident republiky," zopakoval ČTK ve středu koaliční postoj Sobotka, který dnes na jmenování premiérem čeká již 75 dnů, což je v historii České republiky zatím nejdelší doba od sněmovních voleb, aniž by byl prezidentem jmenován nový ministerský předseda.
    Zástupci ANO neuvedli, co od Zemanova pátečního vystoupení očekávají. "Zařekli jsme se, že nebudeme panu prezidentovi vzkazovat přes média termíny a co by měl udělat. Věříme, že ví, co má dělat," řekla ČTK první místopředsedkyně strany Věra Jourová.
    Vedle časové posloupnosti dalších ústavních kroků by mohl Zeman veřejnosti také sdělit své výhrady k některým kandidátům na ministry. Hovoří se o tom, že hlava státu, která zdůrazňuje požadavek odborného vedení resortů, má připomínky i osobního rázu především k sociálním demokratům Jiřímu Dienstbierovi a Lubomíru Zaorálkovi, lidovci Marianu Jurečkovi a Martinu Stropnickému (ANO). Podle některých médií má prezident výhrady také k Milanu Chovancovi (ČSSD).
    Navržený kandidát na ministra zahraničí Lubomír Zaorálek ČTK řekl, že jmenování vlády podle něj nebude mít tak "dramatické dohry", jak se očekává, i když hlava státu dává najevo nevoli nad některými jmény. Předpokládá, že prezident bude respektovat Sobotkovy návrhy včetně jeho samého. Připomněl, že i Zeman sám sestavoval vládu, tak má i on s prezidentem z té doby zkušenosti.
    K sestavování vlády se dnes vyjádřil také Zemanův předchůdce Václav Klaus. Novinářům řekl, že dění sleduje, ale nevidí důvod, proč by Zemanovi měl radit nebo něco zásadního k tomu říkat. Zopakoval také, že i on, když ještě byl prezident, někdy "neskutečně trpěl", když mu některý ministerský předseda přinesl navržená jména ministrů.
    "Možná jsem volil méně veřejnou formu tohoto rozmlouvání, než jak to dělá dnešní prezident, ale že to je věčný, permanentní, dlouhodobý konflikt mezi premiérem a prezidentem, je standardní věcí," řekl dnes Klaus novinářům.
    Dodal, že až bude vláda jmenována, má pro každého z ministrů dárek v podobě útlé publikace pod názvem Korupce Ekonomie vs. mýty od Pavla Rysky a Jana Průši, kterou vydal Institut Václava Klause.
    Páteční schůzka předsedy sociálních demokratů se Zemanem je plánována na 16:00 a její obsah se může do značné míry odvíjet od tiskové konference hlavy státu. Sobotka už dopředu avizoval, že prezidenta požádá, aby co nejdříve podnikl ústavní kroky vedoucí k rychlému jmenování nové vlády. Je však možné, že takové výzvy už v té chvíli nebude třeba.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013