Hašek se omluvil, na funkci nelpí a rozhodnutí řekne až na ÚVV - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Hašek se omluvil, na funkci nelpí a rozhodnutí řekne až na ÚVV

zdroj: mediafax.cz

Praha | Místopředseda ČSSD Michal Hašek prý na své funkci nelpí. Své rozhodnutí, zda ve vedení sociální demokracie setrvá, chce ale sdělit až 10. listopadu na jednání ústředního výkonného výboru strany...

 

(ÚVV). Řekl to dnes novinářům po jednání grémia ČSSD. Podobně se vyjádřili i místopředseda Zdeněk Škromach a šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, kteří se s Haškem zúčastnili sobotní utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem.
    "Mrzí mě to, lhát se nemá. Považuji to za svou osobní chybu a samozřejmě bude to součást mého zvažování, s jakým stanoviskem předstoupím před ÚVV. V žádném případě nelpím na funkci prvního místopředsedy ČSSD," řekl Hašek. Místopředseda se znovu omluvil spolustraníkům i voličům.
    Také Škromach řekl, že na své funkci netrvá a vyjádří se na ÚVV. Tejc se o svém budoucím působení chce poradit se členy poslaneckého klubu. Pokud by neměl jejich podporu, předsedou by nezůstal. Podle něj je ale teď jeho úkolem klidnit vášně a zajistit jednotu klubu.
    Všichni tři podle Haška dnes podpořili mandát předsedy Bohuslava Sobotky k povolebnímu vyjednávání a jsou připraveni udělat vše pro to, aby byla zajištěna podpora všech 50 poslanců pro případný koaliční projekt.
    Pětice sociálních demokratů se v sobotu večer utajeně sešla s prezidentem. Předsednictvo ČSSD pak odvolalo Sobotku z vyjednávacího týmu a vyzvalo ho k rezignaci. Účastníci schůzky setkání s prezidentem několik dní zapírali.

 

Chronologie vývoje uvnitř ČSSD od víkendových voleb

 

Výběr klíčových událostí v ČSSD od sobotních voleb do Sněmovny (řazeno chronologicky):


    Sobota 26. října
    - ČSSD vyhrála předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Zisk 20,45 procenta hlasů ale znamenal její nejhorší výsledek ve volbách v ČR.
    - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že navzdory nižšímu než očekávanému volebnímu výsledku nepočítá s rezignací a hodlá vést přípravy na jednání o nové vládě.
    - Místopředsedové ČSSD Michal Hašek, Milan Chovanec a Zdeněk Škromach, bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a jihočeský sociálnědemokratický hejtman Jiří Zimola se sešli s prezidentem ČR Milošem Zemanem na tajné schůzce v Lánech.


    Neděle 27. října
    - Místopředseda Hašek prohlásil, že kdyby on byl předsedou ČSSD a strana ve volbách dostala 20,5 procenta hlasů, odstoupil by z funkce. Sobotka označil Haškův výrok za alibismus.
    - Server Česká pozice jako první informoval o tajné schůzce části špiček ČSSD s prezidentem.
    - Brněnský primátor Roman Onderka navrhl předsednictvu ČSSD, aby vyzvalo Sobotku k rezignaci na předsednický post. Návrh schválilo 20 ze 33 členů předsednictva, zatímco v grémiu (nejužším vedení) byl poměr pět ku třem ve prospěch Sobotky. Sobotka rezignovat odmítl.
    - Širší vedení ČSSD Sobotku vyřadilo z povolebního vyjednávacího týmu.
    - Prezident Zeman poskytl rozhovor časopisu Týden, v němž prohlásil, že by na místě Sobotky rezignoval. Podle serveru Týden.cz prezident svá slova pronesl "několik desítek minut" před tím, než předsednictvo ČSSD vyzvalo Sobotku k rezignaci.


    Pondělí 28. října
    - Předseda Sobotka prohlásil, že by prezident neměl zasahovat do vnitřních poměrů v ČSSD a výzvu k rezignaci označil za pokus o puč a mocenské převzetí strany. Rovněž oznámil, že povede vlastní jednání o nové vládě.
    - Na podporu Sobotky se v Praze sešla asi tisícovka jeho příznivců. Podporu mu vyjádřilo i několik předních politiků ČSSD, včetně předsedy Senátu Milana Štěcha, a odborový předák Jaroslav Zavadil.
    - Sobotka se odmítl zúčastnit předávání státních vyznamenání na Pražském hradě.


    Úterý 29. října
    - Sobotka svolal na 10. listopadu jednání ústředního výkonného výboru strany, jež by mělo rozhodnout o jeho setrvání ve funkci.
    - Z povolebního vyjednávacího týmu ČSSD nejprve odstoupili místopředsedové Zaorálek a Chovanec a posléze i Hašek a Tejc.
    - Senátorský klub ČSSD vyjádřil Sobotkovi "plnou podporu".
    - Poslanci ČSSD zvolili šéfem svého klubu Jeronýma Tejce. Rovněž přijali výzvu, aby se Sobotka účastnil jednání o sestavení vlády.
    - Místopředseda Chovanec potvrdil sobotní schůzku vlivných členů strany se Zemanen. Hašek to označil za fámu, žádná schůzka se podle něj nekonala.
    - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová řekli ČTK, že o možné povolební spolupráci chtějí jednat se šéfem ČSSD Sobotkou.


    Středa 30. října
    - Místopředseda Chovanec v narážce na Haška prohlásil, že ve vedení strany nemůže zůstat člověk, který lže o povolební schůzce u prezidenta, a zároveň řekl, že byl na schůzku pozván asi čtyři dny před jejím konáním jedním ze členů vedení strany. Hašek, Tejc, Škromach a Zimola posléze sobotní setkání s hlavou státu potvrdili. Podle Haška nešlo o přípravu "puče", nýbrž o neformální setkání levicových politiků. Výzvu předsedy Senátu Štěcha k odstoupení z vedení ČSSD Tejc, Hašek i Škromach odmítli; hejtman Zimola prohlásil, že je připraven rezignovat, pokud ho vyzve krajský výbor strany. Tejc řekl televizi Prima, že povolební schůzku v Lánech inicioval prezident, hradní kancléř Vratislav Mlynář naopak tvrdil, že prezident Zeman schůzku nesvolal.
    - Sobotka zahájil vyjednávání s předsedou KDU-ČSL Bělobrádkem.
    - Na podporu Sobotky se v Brně sešlo přibližně 500 lidí. Na transparentech žádali odchod "zrádců a pučistů".


    Čtvrtek 31. října
    - Sobotka prohlásil, že chce, aby "pučisté", včetně statutárního místopředsedy Haška, odstoupili z vedení strany.
    - Grémium ČSSD nesestavilo nový vyjednávací tým; schválen by měl být až po zasedání ústředního výkonného výboru 10. listopadu. Do té doby povede povolební jednání za ČSSD Sobotka.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.8%

 

Ne

27.6%

 

Je mi to jedno

14.8%

 

Nemám k tomu dost informací

14.7%