Čtyři pučisté přiznali schůzku u Zemana - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Čtyři pučisté přiznali schůzku u Zemana

zdroj: mediafax.cz

Praha | Bouřlivá povolební situace uvnitř sociální demokracie se ani dnes neuklidnila. Pozornost se ale z předsedy strany Bohuslava Sobotky, kterého v neděli vyzvalo předsednictvo k rezignaci, přesunula na...

 

pětici sociálních demokratů, kteří se v sobotu po volbách zúčastnili utajované schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, což čtyři z nich do dnešního dne popírali. Sobotka na shromáždění v Brně řekl, že by tato čtveřice měla odstoupit ze svých funkcí ve straně. K rezignaci je vyzval rovněž sociálnědemokratický šéf Senátu Milan Štěch, nikdo z dotčených se k ní ale zatím nechystá.
    Místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který v neděli hlasoval proti svému předsedovi, dnes dopoledne označil usnesení nedělního předsednictva za "zkonzumované". Na tiskové konferenci, které se účastnil se Sobotkou, také uvedl, že kvůli kampani, za níž prý nemůže být zodpovědný jen Sobotka, předsednictvu nabídl rezignaci.
    Zdaleka nejvíce ale zaujala jeho slova o schůzce s prezidentem v Lánech, k níž se jako jediný z účastníků hlásil. Prohlásil, že buď lže o schůzce on, nebo Hašek, který ji opakovaně a výslovně popíral. Vyjádřil také přesvědčení, že ve vedení strany nemůže zůstat člověk, který lže. Kdo přesně se setkání se Zemanem zúčastnil, ale neprozradil s tím, že se to veřejnost nejspíš dozví ve čtvrtek.
    Pravda nakonec vyplavala na povrch jen o několik desítek minut později, když se statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek, šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc, místopředseda Zdeněk Škromach a jihočeský hejtman Jiří Zimola přiznali, že na schůzce s hlavou státu byli. Žádný puč se ale podle nich na setkání nepřipravoval.
    Na Sobotkovu podporu se dnes v centru brna sešlo na 500 lidí. "Musí odejít lidé, kteří ČSSD podrazili. Chtěl bych vám slíbit, že neustoupím, že to nevzdám," prohlásil na něm předseda ČSSD. ČTK řekl, že sám vyloučení této čtveřice nenavrhne.
    Už dříve představitele ČSSD, kteří zapírali konání schůzky v Lánech vyzval z rezignaci předseda Senátu Štěch. Dalším špičkám ČSSD podle něj "do očí lhali".
    Hašek, jehož cílem prý "rozhodně nebylo klamat veřejnost", to odmítl, s tím, že jen ctil dohodu, že setkání bude neveřejné. Zmínil také, že v ČSSD je rozpoutávaná "atmosféra čarodějnických procesů či 50. let". Odstoupit odmítl také Škromach, který k tomu prý nemá žádný důvod, a Tejc, jenž prý nikdy o schůzce nelhal, jen ji odmítl komentovat. Zimola uvedl, že je připraven rezignovat, pokud jej k tomu vyzve výkonný výbor jihočeské sociální demokracie.
    Sobotka očekává, že Hašek i další "spiklenci" věc vysvětlí na čtvrtečním jednání grémia strany, kde se má tvořit nový - již třetí - vyjednávací tým. Změnu ve vedení poslanců nyní nechce. Zároveň Sobotka řekl, že není možné, aby ČSSD měla dvě hlavy. Serveru Aktuálně.cz pak s odkazem na plánované jednání ústředního výkonného výboru řekl: "Desátého listopadu se musí rozhodnout, kdo ve vedení zůstane. Jestli Bohuslav Sobotka, nebo Michal Hašek". 


Prohlášení Haška a dalších k povolební schůzce v Lánech

 

Prohlášení sociálních demokratů Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Jiřího Zimoly k povolební schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech:

 


    Ke schůzce v Lánech dne 26. října 2013 uvádíme následující:


    Praha, 30. října 2013 - Doposud jsme respektovali společnou dohodu všech účastníků, že o tomto standardním politickém setkání levicových politiků s levicovým prezidentem nad výsledkem voleb nebudeme veřejně hovořit. Vzhledem k tomu, že jeden z účastníků tuto dohodu nedodržel, schůzku potvrzujeme. Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD.
    Současně jsme připraveni učinit vše proto, aby byla ČSSD úspěšná v nadcházejících povolebních vyjednáváních a sestavila stabilní a silnou vládu. Naším cílem je, aby vyjednávání o vládě a následnou případnou dohodu jednotně podpořilo všech 50 poslanců poslaneckého klubu.
    Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola

 

Michal Hašek patří k nejvýraznějším postavám současné ČSSD

 

Vizitka Michala Haška (37), statutárního místopředsedy ČSSD, hejtmana Jihomoravského kraje a jedné z hlavních postav současné roztržky ve vedení sociální demokracie:


    Datum narození: 17. dubna 1976
    Současná funkce: hejtman Jihomoravského kraje (od 2008), statutární místopředseda ČSSD (od 2011), poslanec (znovu od 26. října 2013)
    Vzdělání: vystudoval práva na Masarykově univerzitě v Brně (1999); titul doktora práv získal na slovenské soukromé Vysoké škole v Sládkovičove
    Kariéra: v roce 1998 byl zvolen místostarostou Drásova na Tišnovsku, odkud pochází, v roce 2001 se na rok stal starostou, poté byl až do roku 2009 opět místostarostou; v roce 2000 byl na čtyři roky zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje; znovu se stal krajským zastupitelem v roce 2008 a také byl jako lídr kandidátky ČSSD zvolen hejtmanem, funkci obhájil i po loňských volbách; od prosince 2008 vede Asociaci krajů ČR; v roce 2002 se stal poslancem, od ledna 2006 do konce roku 2008 byl předsedou sněmovního klubu ČSSD; v březnu 2009 se vzdal mandátu, v květnu 2010 se však díky preferenčním hlasům do Sněmovny opět dostal, poslancem se stal i v letošních předčasných volbách
    Členství a funkce v politických stranách: členem ČSSD je od roku 1998, v březnu 2011 se neúspěšně ucházel o místo předsedy strany; od roku 2006 je stínovým ministrem zemědělství a venkova, od března 2011 statutárním místopředsedou ČSSD (potvrzen byl letos v březnu)
    Rodina: ženatý, má dceru


    Ostatní:
    - Hašek získal v roce 2010 titul JUDr., když rigorózní řízení absolvoval na fakultě v šestitisícovém slovenském městě Sládkovičovo. Podle Lidových novin fakultu čeští akademici opakovaně kritizovali za údajně nestandardní pravidla studia. Hašek poté oznámil, že si nechá svou rigorózní práci prověřit na dvou právnických fakultách v Praze a v Brně. Loni v říjnu deníku MfD řekl: "Vše podstatné jsem ke své rigorózní práci řekl."
    - V letech 2005 až 2010 byl členem a místopředsedou Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, nyní předsedá radě Vinařského fondu ČR. Je členem správních a dozorčích orgánů brněnských veřejných vysokých škol a univerzit (Masarykovy univerzity, Vysokého učení Technického, Mendelovy univerzity, Veterinární a farmaceutické univerzity).
    - V krajských volbách na podzim 2012 získal 20.078 preferenčních hlasů, suverénně nejvíce ze všech zvolených kandidátů ČSSD ve všech krajích. V Jihomoravském kraji ho však předstihl lídr lidovců Stanislav Juránek s 21.510 preferenčními hlasy, což bylo nejvíce ze všech kandidátů v zemi. V letošních volbách do Sněmovny získal preferenčních hlasů 25.531, zhruba o tři tisíce více než šéf strany Bohuslav Sobotka.
    - Mezi Haškem a Sobotkou panují napjaté vztahy, podle médií nejméně od roku 2011, kdy se střetli v boji o křeslo předsedy strany. Oba sice opakovaně tvrdili, že mezi nimi rozbroje nepanují, kolem nedávných předčasných voleb se ale ukázalo, že jejich politické vztahy dobré nejsou. Důkazem může být už srpnové hlasování ÚVV, jež nikoli jednohlasně potvrdilo Sobotku jako kandidáta na premiéra.
    - Krátce po volbách, ve kterých ČSSD vyhrála, překvapivě ale získala jen 20,5 procenta hlasů, patřil Hašek mezi iniciátory výzvy, aby Sobotka kvůli výsledku rezignoval. Tu navíc doprovázelo dočasné odstavení Bohuslava Sobotky od vyjednávání o vládě. Hašek také už od neděle popíral, že by se před výzvou Sobotkovi, tedy již krátce po volbách, sešel spolu s částí vedení strany s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzku popřel ještě v rozhovoru pro dnešní MfD, nyní ji ale přiznal.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.6%

 

Ne

27.7%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

14.8%