Oleje do koupele jsou účinné, musí se však používat správně, radí odborníci - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Oleje do koupele jsou účinné, musí se však používat správně, radí odborníci

Ikona

31. října 2010, 09.24 | Nachlazení, nemoci kůže, páteře a bolesti kloubů mohou léčit koupelové oleje, sdělila v neděli farmakoložka Jitka Benešová. Pro správné účinky bylinných olejů do koupele je nutné dodržet několik zásad, především voda musí mít teplotu alespoň 38 stupňů Celsia. "Takovou teplotu má mít koupel, která nás má stimulovat, regenerovat nebo nám pomoci třeba jen k relaxaci," upřesnila Benešová. Lidé by se ve vodě s bylinným olejem neměli zdržet desítky minut či dokonce hodiny. Ideální dobou pro koupel je 15 maximálně 30 minut.

 

Pro stoprocentní účinek koupele odborníci doporučují lidem po skončení lázně 15 až 20minutový zábal.

Nabídka olejů obsahující silice s konkrétním účinkem je široká. "Oleje mohou například obsahovat silice z plodů jalovce, které jsou vhodné na unavené svalstvo. Na regeneraci celého těla je dobré použít olej s obsahem látek z meduňky. Pokud chce člověk navodit svému organismu klid a pohodu, měl by vyzkoušet olej se silicemi z levandule," radí.

Při nákupu koupelových olejů by si měli dát lidé pozor na to, zda kupují výhradně čisté přírodní esenciální oleje. Levnější produkty se nemusí zcela rozpustit v koupeli, popřípadě mohou zanechat stopy na povlečení postele. "Koupelový olej si také vybíráme s ohledem na pokožku. Pokud je kůže sušší, je lepší olej, pokud je mastná, je lepší sůl," poznamenala Benešová.

Silice jsou bohaté směsi organických přírodních látek získávaných z rostlin. Koncentrují se například v jejich květech, plodech, listech, kořenech nebo kúře. V Česku se často označují také jako éterické nebo esenciální oleje. Uplatňují se hlavně v kosmetickém průmyslu k výrobě parfémů, jako vonné látky. Svůj význam mají i v potravinářském průmyslu jako koření. Jejich tradiční využití je však v léčebném procesu.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví