Česko se v pondělí připojí ke Světovému dni bez tabáku - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Česko se v pondělí připojí ke Světovému dni bez tabáku

Ikona

31. května 2010, 08.58 | ČESKÁ REPUBLIKA | V pondělí si jako každoročně 31. května mnoho zemí připomene Světový den bez tabáku, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Letos je kampaň zaměřena zejména na boj s narůstajícím kuřáctvím u žen. "Ukazuje se, že marketingové kampaně tabákových firem začaly s ženami jako kuřačkami cíleně pracovat. Data sebraná ze 151 zemí navíc ukazují, že kouří už sedm procent dospívajících dívek.

 

Tento nebezpečný trend je potřeba zastavit," uvedla v minulých dnech Alena Šteflová z české kanceláře WHO.

Její slova potvrzuje i lékař Vítězslav Kolek z České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. "Ze své lékařské praxe si pamatuji na doby, kdy poměr pacientek s rakovinou plic vůči mužům se stejnou diagnózou činil 9:1, nyní je to již 3:1," řekl Kolek.

Světový den bez tabáku se ale nezaměřuje pouze na ženy-kuřačky. V jeho rámci se bude konat hned několik osvětových akcí přístupných všem. V ordinacích praktiků po celé zemi najdou kuřáci i jejich okolí dotazníky, které pomohou odhalit, zda jim nehrozí chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Touto nemocí v České republice trpí asi 800 000 obyvatel. Každým rokem jí podlehne téměř 2 000 nemocných. CHOPN patří bohužel mezi nevyléčitelná onemocnění plic, které se postupně zhoršuje.

Pražská Vojenská nemocnice zase otevře od 10.00 do 16.00 hodin ve svých prostorách edukační poradnu pro ty, kteří se rozhodli přestat kouřit a pro všechny, kteří se chtějí něco dovědět o škodlivosti kouření. Akce se koná při příležitosti Světového dne bez tabáku. Edukační sestry jsou připraveny zájemcům z řad kuřáků změřit pomocí speciálního přístroje smokelyzeru obsah oxidu uhelnatého ve výdechu.

Dále bude možnost udělat si test nikotinové závislosti, který sestřičky na místě vyhodnotí. Poradna nabídne i odborné konzultace léčby závislosti na nikotinu a doporučí specializované pracoviště.

Kuřáky výrazně častěji trápí různé choroby - ať už je to rakovina plic nebo kardiovaskulární obtíže. Ročně na následky kouření cigaret zemře podle odhadů odborníků 18 tisíc lidí, což je padesátka mrtvých denně. Kouření se v poslední době stává i doménou dětí, v průměru začínají kouřit již v 9,5 roku věku. Ve 13 letech pak má s cigaretou zkušenost již 68 procent dětí.

Odnaučit se kouřit není snadné. Ročně se o to pokusí milion obyvatel Česka, napoprvé je ale úspěšný jen málokdo. Statistiky ukazují, že definitivně skoncovat s cigaretou se lidem podaří až při čtvrtém pokusu

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví