Britští vědci pokročili ve výzkumu rakoviny prsu - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Britští vědci pokročili ve výzkumu rakoviny prsu

Ikona

10. května 2010, 10.13 | CAMBRIDGE | Britští vědci objevili pět nových genetických faktorů, které souvisejí s onemocněním rakovinou prsu. To by mohlo umožnit lépe porozumět příčinám vzniku této choroby a zdokonalit léčebné postupy, informuje v neděli agentura Reuters. Vědci v čele s profesorem Douglasem Eastonem z Cambridgeské univerzity analyzovali genové mapy 16 536 pacientek a přišli na pět nových genových variací, které způsobují vývoj rakovinného onemocnění.

 

Dosud se vědělo celkem o 13 genetických faktorech. Spolu s pěti nově objevenými jich je nyní 18 a výrazně zvyšují šanci na objasnění rizik spojených se zákeřnou nemocí, píše se ve studii zveřejněné v neděli v časopise Nature Genetics.

Rakovina prsu je nejčastějším rakovinným onemocněním u žen z rozvinutých států, každoročně jich připraví o život asi půl milionu. Významnou roli hraje rodinná anamnéza: pokud má žena v rodině blízkého příbuzného, který rakovinu prsu prodělal, riziko onemocnění touto chorobou se zdvojnásobuje.

Rakovina prsu je u českých žen stejně jako v řadě jiných zemí největším „nádorovým zabijákem“. V roce 2007 stála život 1680 žen. Statistická data jsou z roku 2007, jde však o nejčerstvější údaje, které jsou k dispozici.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví