Kuřáků marihuany ubývá, rozšířené je ale rizikové pití alkoholu - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Kuřáků marihuany ubývá, rozšířené je ale rizikové pití alkoholu

zdroj: coffee shop rnw.nl

Praha | Nejčastější nelegální drogou, která se v Česku užívá, zůstává marihuana. Zkušenost s ní má zhruba 28 procent dospělých. Těch, kteří si tuto drogu dali či dávají, však ubývá. Zatímco v roce 2008...

 

ji za posledních 12 měsíců užilo 15 procent lidí, loni devět procent. Rozšířené je ale rizikové pití alkoholu. Problémy s ním má podle propočtů expertů kolem 590.000 lidí. Obsahuje to výroční zpráva o stavu užívání návykových látek, kterou dnes představilo Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.
    "Dobrá zpráva je, že za poslední léta se nám daří zajistit pokles užívání marihuany. I po něm je ale Česko stále v Evropě číslem jedna," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Konopí si loni denně podle zjištění dopřávalo kolem 22.000 osob, jednou do měsíce pak asi 145.000 lidí.
    Podle šéfa střediska Viktora Mravčíka v roce 2008 měla zkušenost s konopnými látkami více než třetina dospělých, loni 28 procent. V posledních 30 dnech si marihuanu před pěti lety dal každý jedenáctý člověk, loni zhruba každý třiadvacátý. Zatímco dřív bylo nejvíc uživatelů mezi lidmi od 15 do 19 let, teď mezi o deset let staršími.
    Podle Mravčíka se zdá, že droga už není pro velmi mladé tak atraktivní jako dřív. Vobořil míní, že důvodem je větší nabídka jiných možností i to, že v 90. letech byla marihuana víc spojena s vnímáním svobody po pádu komunistického režimu.
    Mnohem větší problémy a ztráty než drogy způsobuje v Česku nadměrné pití alkoholu. Zatímco na předávkování návykovými látkami ročně zemře kolem 30 až 50 lidí, na předávkování etanolem kolem 320. Dalších 36 osob loni zabil jedovatý metanol. Podle studie měl alkohol podíl na čtvrtině úmrtí mužů mezi 35 a 44 lety a na 17 procentech úmrtí stejně starých žen. Na léčbu nemocí, za nimiž byl alkohol, putovalo předloni ze zdravotního pojištění 1,11 miliardy korun. Léčení obtíží kvůli jiným drogám si vyžádalo 453 milionů.
    Minimálně pět sklenic alkoholu si denně či téměř denně podle zjištění odborníků dá 166.000 dospělých. Problémy s pitím má zhruba každý dvanáctý. Se závislostí by se tak mohlo potýkat kolem 590.000 lidí, podle nejvyšších odhadů ještě o 100.000 víc.
    "Alkohol pijí nejen dospělí, ale i děti. Dnes je takzvanou vstupní drogou, za kterou byla dřív považována marihuana," podotkl Vobořil. Právě přes alkohol se tedy mladí dostávají k jiným návykovým látkám. Koordinátor se snaží proto postup proti drogám a nadměrnému pití sjednotit do jedné protidrogové politiky. "S napětím čekám, co bude mít v této oblasti nová vláda ve svém programovém prohlášení," řekl.
    Problémových uživatelů drog v Česku přibývá. Loni jich podle odborníků bylo zhruba 41.300. Tři čtvrtiny z nich užívají pervitin. Od roku 2006 počet roste. Za posledních deset let je nejvyšší.
    Loni o léčbu požádalo zhruba 9000 lidí. Je to méně než v předchozích dvou letech. Ze závislosti na alkoholu se loni v lůžkových zařízeních léčilo 9544 lidí, ambulantně pak 22.838 osob. Pacientů ubývá. V roce 2008 v léčebnách pobývalo 10.722 závislých na alkoholu, do ambulancí docházelo 25.293 osob.
    Podle Vobořila není péče v republice všude dostupná stejně. Ambulance pro závislé na návykových látkách chybí ve 37 ze 77 sledovaných okresů, lůžková péče neexistuje ve čtyřech krajích, ve třech krajích nefungují terapeutické komunity. Doléčovací program a následnou péči nedostanou lidé v 61 okresech. Nejdostupnější jsou služby v Olomouckém kraji, nejméně dostupné pak v Pardubickém, Středočeském a Libereckém.
    Výdaje na prevenci, péči, léčbu, výzkum a prosazování práva loni činily 587,3 milionu korun. Stát poskytl skoro tři pětiny sumy, 30 procent daly kraje a 11 procent obce. Dalších sto milionů ročně je z Evropského sociálního fondu. V roce 2011 do protidrogové politiky putovalo 563,8 milionu korun. V roce 2010 se suma blížila 627,4 milionu korun.
    V Česku už léta fungují programy, které snižují dopady užívání drog. Patří k nim třeba výměna stříkaček a jehel, která brání šíření nemocí jako žloutenka či AIDS. V roce 2000 se jich vyměnilo 1,15 milionu, loni 5,36 milionu.
    V Česku se loni spotřebovalo 11,6 tuny konopných drog, 5,9 tuny pervitinu, 0,8 tuny heroinu a 0,7 tuny kokainu. Češi si vzali i 62.300 tablet extáze a 75.800 dávek LSD. Policie odhalila 199 pěstíren a 235 výroben pervitinu. Experti v ČR zachytili také 18 nových drog.

 

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Zajímavosti