Odborník: Porody doma jsou stále velkým rizikem - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Odborník: Porody doma jsou stále velkým rizikem

zdroj: archiv Metropolu

PRAHA | Ani po třetím setkání Pracovní skupiny pro problematiku porodnictví při ministerstvu zdravotnictví nepadly v pondělí konkrétní závěry, jak změnit legislativu v oblasti porodní péče. Předseda skupiny a porodník Aleš Roztočil řekl, že domácí porody jsou stále příliš rizikové.

 

Porodním asistentkám v současnosti hrozí za porod doma při nedodržení přísných podmínek až milionová pokuta.

K zatím třináctibodovému návrhu skupiny, který je zaměřený zejména na práva rodičky a na postavení porodní asistentky, ale přibyla jen řada připomínek.

Shoda panovala nad schopnostmi porodních asistentek. "Péče porodní asistentky je bezpečná, levná a zdravá," uvedla Marie Vnoučková členka rady UNIPA – Unie porodních asistentek. S tímto názorem se ztotožnila i Markéta Pavlíková za občanské sdružení České duly, která zdůraznila, že ženy, které byly v kontinuální péči porodní asistentky, měly méně předporodních hospitalizací, nepotřebovaly analgezii či snáze zahájily kojení. Vyškolené porodní asistentky (jejich vzdělání by podle skupiny mělo zajišťovat ministerstvo zdravotnictví) přitom mohou zajišťovat normální porod, lékaři se tak mohou plně věnovat patologickým a rizikovým případům. "Je pravda, že asi polovina žen rodí na vysoce specializovaném pracovišti, přestože nejsou rizikové," dodal předseda skupiny Aleš Roztočil. Péče porodních asistentek navíc stojí asi jen dvě třetiny nákladů klasického porodu.

V současnosti je však zakázaný smluvní vztah mezi ženou a porodní asistentkou, která není vázaná ke konkrétní porodnici. Porodní asistentky tedy nemohou fungovat samostatně.

To vidí Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, jako omezování práva žen, které by podle ní měly mít možnost vybrat si místo i způsob porodu. "Vždy tu bude část žen, které nechtějí rodit v nemocnicích, a my chceme, aby si i toto malé procento žen mohlo vybrat," dodala Šimůnková.

Domácí porod je však podle Aleše Roztočila nerozum. Pokud se zlepší péče v nemocnicích, ženy podle něj nebudou mít k porodu doma důvod. "Pokud se však zlepší přístup a podmínky v nemocnicích, nebude důvod, proč by měly ženy rodit doma," myslí si.

Situaci by z části mohly řešit porodní domy a asistentky v nemocnicích (což je v některých nemocnicích již běžné). U porodních domů, kde by porody obstarávaly jen porodní asistentky, by ale měla podle Roztočila platit dvě pravidla: musí být do 15 minut od standardního porodního sálu a s tímto zařízením musí mít podepsanou smlouvu. V reálu to tak znamená, že by porodní domy vznikaly při nemocnicích.

Další a nejspíš poslední schůzka pracovní skupiny je naplánovaná na konec října. "Pokud se nedohodneme, je možné, že předneseme dva návrhy a bude pak na ministerstvu, aby rozhodlo," uvedla Adéla Hořejší za Českou ženskou lobby a Hnutí za aktivní mateřství.

Podle vyhlášky platné od dubna hrozí porodním asistentkám za vedení domácího porodu pokuta až milion korun, pokud nedodrží přísné podmínky. Podle asistentek jsou tyto podmínky doma nesplnitelné.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví