Onkologové: Pacientům s rakovinou plic už umíme život prodloužit - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Onkologové: Pacientům s rakovinou plic už umíme život prodloužit

PRAHA | Na karcinom plic se stále hodně umírá, za posledních 20 let se ale prognóza dožití u pacientů v posledním stadiu nemoci výrazně prodloužila. Lidé tak neumírají do šesti měsíců od nálezu, ale dokážeme jim zajistit ještě rok života, informoval ve středu novináře pneumolog Vítězslav Kolek.

 

Kolek své tvrzení přednesl na tiskové konferenci, která se konala poté, co Praha od neděle do středy hostila již 13. ročník středoevropské konference o plicním karcinomu.

Pozdní stadium nemoci je totiž bohužel často obdobím, ve kterém se na nemoc přijde, včasná diagnostika by přitom znamenala ještě delší život či vyléčení. Takových pacientů se ale povede zachytit jen 20 procent.

Za lepší šanci na dožití i pro pacienty s pozdním nálezem může i jeden nový objev - a to sice, že různé typy karcinomu plic reagují na léčbu různým způsobem, což znamenalo vznik specializovaných léků pro konkrétní typ nádoru. "To si ale zase klade zvýšené nároky na diagnostiku," podotkl Kolek.

Konkrétně jde o to, že růst některých typů nádorů podmiňují určité genetické mutace. Mutace se objevují u diagnóz nemalobuněčných karcinomů plic a v jejich rámci jde zejména o adenokarcinomy. Pečlivá diagnostika pak spočívá v tom, že se nádorové tkáně testují na přítomnost mutací.

"Přesně cílené léky tak mohou pomoci třeba čtyřem nebo sedmi procentům pacientů, i to je ale úspěch," podotkl jeden ze zahraničních účastníků konference, rakouský lékař Robert Pirker.

Odborníci na konferenci proto zdůraznili velkou důležitost prevence. Ta spočívá především v nekouření, většina pacientů s nádorem plic se totiž rekrutuje právě z této skupiny. Dalším krokem může být i screeningové vyšetření. Pirker v této souvislosti poukázal na testování, při němž se ukázalo, že CT skenování plic snížilo úmrtnost na rakovinu plic až o 20 procent.

"Problémem tady ale je, že takový screening je nákladný. Toto testování totiž probíhalo tři roky po sobě, a navíc se při něm zjistila i řada nespecifických vedlejších diagnóz," uvedl k otázce možnosti nasazení v Česku Kolek.

Pirker také neopomněl zmínit určitou stigmatizaci pacientů s rakovinou plic. "Takoví lidé jsou bráni jako ti, kteří si svou chorobu způsobili sami, podobně jsou stigmatizovány i jejich rodiny. Proto se v této oblasti špatně přinášejí dobré zprávy a dělá i jakákoliv osvětová kampaň," podotkl.

Klíčovou roli tak odborníci přisoudili opět důslednému boji s kouřením, a to i formou zásahu vlády v podobě protikuřáckých zákonů.

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví