Klíšťata o víkendu svou aktivitou dosáhnou vrcholu, alergiky potrápí trávy - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Klíšťata o víkendu svou aktivitou dosáhnou vrcholu, alergiky potrápí trávy

ČESKÁ REPUBLIKA | Aktivita klíšťat o tomto víkendu vyšplhá na nejvyšší stupeň 10bodové škály, vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Uvedený stupeň znamená, že lidem hrozí nejvyšší riziko, že si z procházky přinesou domů nechtěný "dárek".

 

Odborníci proto lidem radí v těchto dnech důsledně používat repelent a v lesích chodit pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno by si pak lidé měli prohlédnout důkladně své tělo a případně odstranit přisátá klíšťata.

Při odstraňování klíštěte lékaři radí místo zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi pět minut. Na vytahování klíštěte se hodí buď speciální kleštičky, nebo speciální pinzeta. Klíště je potřeba zachytit těsně u kůže a kývavým pohybem jej opatrně odstranit. Místo zakousnutí se pak musí znovu potřít dezinfekcí.

Klíšťata jsou přenašeči dvou závažných chorob, lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy. Nejznámějším onemocněním je klíšťová encefalitida, každý rok jí v Česku onemocní kolem 600 lidí, v krajních případech může člověk zemřít.

Před nákazou se lze chránit očkováním, V České republice je proočkovanost velmi nízká. Očkováno proti klíšťové encefalitidě je zhruba 17 procent lidí. Česko v tomto případě vede žebříček zemí, kde se očkování podceňuje. Za ČR je Lotyšsko a Švédsko.

Proti lymeské borrelióze, kterou také přenášejí klíšťata, zatím účinná vakcína neexistuje, dá se ale na rozdíl od encefalitidy léčit. U encefalitidy současná medicína pouze zmírňuje průběh onemocnění.

Slunečné počasí o víkendu ale potrápí i alergiky, právě takové podmínky jsou totiž ideální pro šíření pylů. Alergologové tvrdí, že aktuálně je v ovzduší středně vysoká koncentrace alergenů.

Hlavním alergenem jsou nyní jednoznačně pyly trav a obilovin. Vedle nich se bude objevovat také pyl jitrocele a šťovíku, na alergických potížích se může rovněž podílet pyl černého bezu a jírovce. Akáty téměř nealergizují, citlivé osoby ale může dráždit jejich vůně. V blízkosti kvetoucích polí může vyvolávat potíže řepka olejka.

Nově se začíná objevovat pyl málo alergizující kopřivy. Dlouhodobě pak bude narůstat koncentrace spor vzdušných plísní. Sezóna dubu v nižších polohách již končí, ve středních polohách může tento alergen ještě vyvolávat potíže.

Pylová alergie se projevuje především alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek. Nejčastější je sezónní alergická rýma, označovaná jako "senná rýma". Mezi hlavní příznaky sezónní (pylové) alergické rýmy patří kýchání (10 krát až 30 krát v jednom sledu), otok nosní sliznice, spojený s pocitem ucpaného nosu, rýma, svědění nosu.

Často následuje alergický zánět očních spojivek, provázený slzením, pálením a svěděním. Pro vznik alergií jsou klíčové určité koncentrace pylových zrn ve vzduchu.

Pylová sezóna v České republice trvá zhruba od poloviny března do konce září.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví