Vysoká aktivita klíšťat hrozí i o tomto víkendu - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Vysoká aktivita klíšťat hrozí i o tomto víkendu

ČESKÁ REPUBLIKA | Také o nadcházejícím víkendu hrozí lidem zvýšené riziko toho, že si z procházky v lese přinesou nevítaný suvenýr v podobě přisátého klíštěte. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

 

V pátek i v sobotu bude platit stupeň devět na desetibodové škále, v neděli pak riziko klesne na stupeň sedm. V pondělí se pak riziko přisátí klíštěte vrátí na osmičku.

Stupeň 9 představuje nejvyšší riziko. V tomto případě by lidé měli použit repelent a neměli by chodit do listnatých a smíšených lesů. Lidé by se tedy měli pohybovat pouze po zpevněných cestách a pečlivě se prohlížet, případně odstranit klíšťata.

Stupeň 8 a 7 znamená velké riziko přisátí klíštěte. Odborníci doporučují, aby lidé použili repelent, nelehali si do trávy na okraji lesa, u řek a rybníků a listnatého mlází. Po návštěvě lesa by se lidé měli večer a ráno pečlivě prohlédnout a případně klíšťata odstranit.

Klíšťata jsou přenašeči dvou závažných chorob, lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy. Nejznámějším onemocněním je klíšťová encefalitida, každý rok jí v Česku onemocní kolem 600 lidí, řada pacientů se neuzdraví a mí doživotní těžce poškozené zdraví. V krajních případech může člověk zemřít.

Před nákazou se lze chránit očkováním, V České republice je proočkovanost velmi nízká. Očkováno proti klíšťové encefalitidě je zhruba 17 procent lidí. Česko v tomto případě vede žebříček zemí, kde se očkování podceňuje. Za ČR je Lotyšsko a Švédsko.

Proti lymeské borrelióze, kterou také přenášejí klíšťata, zatím účinná vakcína neexistuje, dá se ale na rozdíl od encefalitidy léčit. U encefalitidy současná medicína pouze zmírňuje průběh onemocnění.

Při odstraňování klíštěte lékaři radí místo přisátí i samotné klíště zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi pět minut. Na vytahování klíštěte se hodí buď speciální kleštičky, nebo zvlášť vyhrazená pinzeta. Klíště je potřeba zachytit těsně u kůže a kývavým pohybem jej opatrně odstranit. Místo zakousnutí je nakonec potřeba znovu potřít dezinfekcí.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví