Křečové žíly se nevyplácí podceňovat, upozorňují lékaři - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Křečové žíly se nevyplácí podceňovat, upozorňují lékaři

ČESKÁ REPUBLIKA | S křečovými žílami se v Česku potýká každá třetí žena a každý čtvrtý muž. I když je mnozí lidé považují za estetický nedostatek, jde o civilizační chorobu, která se při neléčení může zkomplikovat, varoval v úterý žilní chirurg Ota Schütz.

 

Křečové žíly postihují především dolní končetiny. Hlavní příčinou jejich vzniku je až z 80 procent dědičnost. Svou roli hraje i životní styl, nadváha a zaměstnání.

"Lidé, kteří při své práci stojí, mají křečové žíly častěji než ostatní pracující. Těhotenství je další rizikový faktor, při kterém dochází k mechanickému útlaku pánevních žil a pak také k výrazným hormonálním výkyvům. Onemocnění se někdy může vyskytnout také u pacientů s hlubokou žilní trombózou, při vrozených vadách hlubokého žilního systému, po chirurgickém zákroku a úrazu, kdy může dojít k zánětu," popsal Schütz.

Za vznikem křečových žil stojí koloběh krve z dolních končetin zpět k srdci. V tomto případě musí překonat gravitaci, v čemž jí pomáhá uspořádání hlubokých žil dolních končetin a pak také celá řada podpůrných mechanismů, v podobě umístění žil do svalů. Právě z takových žil pak vznikají ty křečové.

"Při stahu svalu dochází i k tlaku na samotné žíly, což napomáhá ve vytlačování krve směrem nahoru k srdci. Aby nedocházelo ke zpětnému průtoku, jsou tyto žíly vybavené chlopněmi. Pokud dojde k oslabení pevnosti žilní stěny, zvyšující se tlak rozšiřuje tuto žílu a chlopně nedomykají. Krev se hromadí, dochází k přetlaku, žíla se natahuje a v konečném důsledku získává typický vinutý průběh," vysvětlil Schütz.

Křečové žíly prozradí jejich prosvítající, modrá až fialová barva, rozšířené vinutí o průměru dvou a více milimetrů.

"Nejčastěji si lidé stěžují na pocit napětí a tíhu dolních končetin, zvláště večer po denní námaze a horku. Časem se mohou přidat otoky kolem kotníků a v posledním stadiu dochází k tmavému zbarvení kůže a její zatvrdnutí v oblasti bérců, někdy i vznik obávaných vředů. Nemusí to být ale pravidlem. Celou řadu lidí trápí bolesti nohou bez viditelných známek, že se jedná o křečové žíly," sdělil lékař.

V každém případě by lidé hned při prvních příznacích měli vyhledat žilní specialisty. "Čím dřív se začne problém řešit, tím jednodušší budou léčebné metody," uvedl Schütz.

Lidé se podle něj nemusí bát ani toho, že v případě odstranění velkého množství křečových žil by takové žíly mohly organismu chybět. "Křečové žíly jsou patologický stav, při kterém nemocné žíly neplní svou funkci. Proto jednoduše tělu chybět nemohou. Dokonce jsou často místem vzniku komplikací typu zánětů, krvácení a bércových vředů," varoval odborník.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví