Z diabetu se stává vážné riziko pro české pacienty i systém, varují odborníci - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Z diabetu se stává vážné riziko pro české pacienty i systém, varují odborníci

ČESKÁ REPUBLIKA | Každých 10 vteřin umírá v České republice jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Cukrovka se tak opravdu stává problémem, selhává její prevence a chybí nám i dostatečné plošné testování nemoci, informovala ve čtvrtek Terezie Pelikánová z centra diabetologie v pražském IKEM.

 

"V Česku v současnosti žije na 800 tisíc diabetiků, navíc se odhaduje, že dalších 250 tisíc lidí tuto chorobu také má a jenom o ní jednoduše neví. V naprosté většině případů nemocní trpí cukrovkou druhého typu, tedy takovou, která úzce souvisí se životním stylem," podotkla dále Pelikánová.

Zrada nemoci spočívá podle ní v tom, že pacienta dlouho nijak nezatěžuje a nebolí, takže pacient nevyhledá včas lékaře. "Přitom neléčená cukrovka poškozuje především cévy a nervy, což vede k závažným komplikacím, které se mohou projevovat velmi různě. Může to být stejně dobře pomalé zhoršování zraku vedoucí ke slepotě, ale i onemocnění ledvin nebo mrtvice a infarkt," varovala diabetoložka.

Cukrovka je podle ní také nejčastějším důvodem amputace dolní končetiny.

"I proto je důležité začít s léčbou co nejdříve, a tady podle mne selhává náš systém. Nemáme totiž kvalitně podchycené všechny pacienty," řekla k tomu Pelikánová. I proto připravila Česká diabetologická společnost Národní diabetologický program, pro nějž by ráda získala podporu i peníze od zdravotních pojišťoven, parlamentu i dalších institucí.

"To jak se diabetes léčí dnes, se za 10, 20 let projeví na statistikách výskytu infarktu nebo počtu osob závislých na umělé ledvině, což bude mít dopad i finanční rovnováhu ve zdravotnictví. Národní akční plán si klade za cíl zejména zlepšit prevenci i včasnou diagnostiku nemoci. Zaměří se ale i na léčbu choroby," dodal prezident Diabetické asociace ČR Milan Kvapil.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví