Je to jako 11. září, řekl Obama o ropné havárii v Mexickém zálivu - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Je to jako 11. září, řekl Obama o ropné havárii v Mexickém zálivu

Ikona

14. června 2010, 17.50 | WASHINGTON | Obrovská ropná skvrna v Mexickém zálivu bude mít na psychiku Američanů podobný dopad jako teroristické útoky z 11. září 2001. Řekl to americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro webový portál Politico. "Stejně jako 11. září změnilo náš pohled na naši zranitelnost a zahraniční politiku, tato katastrofa během následujících let ovlivní naše uvažování o životním prostředí a energetice," řekl Obama.

 

Prezident v rozhovoru vyzývá k "vizionářské energetické politice" snižující závislost Ameriky na neobnovitelných energetických zdrojích, kterou podle něj "Američané tolik potřebují a která jim chybí již příliš dlouho".

"Jedním z mých nejtěžších úkolů je zajistit, abychom si z toho vzali poučení," prohlašuje Obama.

Obama přiznává, že nedokáže odhadnout, zda se Spojené státy ještě během jeho života stanou nezávislými na fosilních palivech. "Nyní však máme příležitost začít s touto reformou a investovat do nových cest, co se týče energií," upozorňuje.

Obama by měl k Američanům promluvit v úterý v televizním projevu přenášeném z Bílého domu. Obamův mluvčí sdělil, že by měl nastínit kroky, které jeho vláda podnikne, aby omezila rozsah ropné katastrofy a zabránila jejímu opakování.

Britská ropná společnost BP teď z poškozeného vrtu odčerpává na 18 tisíc barelů ropy za den. Tento týden by měla odsávat o 10 tisíc barelů více. V červenci se těžaři chystají množství odčerpávané suroviny zdvojnásobit. Očekávají, že poté, co na vrt umístí zařízení "hard cap", což se dá přeložit jako "pevné víko", budou moci zachytit až 50 tisíc barelů (téměř osm milionů litrů) ropy denně, tedy téměř všechnu surovinu.

Plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean, explodovala 20. dubna. Při nehodě zahynulo 11 lidí. Ekologické dopady jsou katastrofální.

BP se snažila rozptýlit ropnou skvrnu pomocí chemikálií, místo toho ale znečištění pouze dostala pod hladinu. Američané oznámili, že v Mexickém zálivu jsou kromě obří ropné skvrny na vodní hladině také nejméně tři "podmořské" skvrny o délce několika kilometrů.

Ropná skvrna už zasáhla pobřeží čtyř amerických států - Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy. V třetině amerických vod Mexického zálivu je zakázán lov ryb. Je to nejmasivnější únik ropy v dějinách Spojených států, horší než ropná katastrofa po ztroskotání tankeru Exxon Valdez na Aljašce v roce 1989.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie