Těžaři z BP odsávají polovinu ropy unikající z podmořského vrtu - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Těžaři z BP odsávají polovinu ropy unikající z podmořského vrtu

Ikona

6. června 2010, 21.09 | MIAMI | Společnost BP odsává čerpacím zvonem z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu 10 000 barelů ropy denně (1,6 milionu litrů). Řekl to v neděli ředitel společnosti Tony Hayward, kterého cituje britská stanice BBC. Z vrtu tryská 12 000 až 19 000 barelů ropy denně. To znamená, že BP odčerpává více než polovinu suroviny. "Máme další čerpací systém připravený k nasazení v příštím týdnu. Až budou na místě oba, doufáme, že už zachytíme podstatnou většinu ropy," prohlásil Hayward.

 

Hayward slíbil, že společnost "vrátí Mexický záliv do původního stavu". "Hodláme uklidit ropu, vyřešit jakékoli škody na životním prostředí a vrátíme pobřeží zálivu do stavu, v jakém bylo před touto nehodou. Je to absolutní závazek," ujistil šéf BP.

Čerpací zvon je navržen tak, aby odčerpával většinu unikající ropy do tankeru na hladině. Následovat ho bude druhý odsávací systém, který se napojí na potrubí, aby odváděl další ropu do druhého plavidla. BP chystá i další řešení, které by mělo být nainstalováno do konce června a které by mělo odolat i hurikánům. Hurikánová se zóna začala v červnu.

BP však spoléhá především na dva pomocné vrty, které by měly únik ropy zastavit úplně. První z nich ale bude připraven až v srpnu.

Odhady množství ropy, které od nehody plošiny Deepwater Horizon uniklo do Mexického zálivu, se liší. Odborníci hovoří o 76 milionech až 170 milionech litrů ropy.

Ropná skvrna už zasáhla pobřeží čtyř amerických států - Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy.

V jedné třetině amerických vod Mexického zálivu je zakázán lov ryb. Ropa ničí faunu i flóru zálivu, rozsah škod na životním prostředí zatím nelze odhadnout.

BP za dobu krize utratila za reklamu, která má vylepšit její image, 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). Do pokusů únik ropy zastavit a do čištění moře a pobřeží vložila více než miliardu dolarů (26 miliard korun).

Plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean, explodovala 20. dubna. Při nehodě zahynulo 11 lidí. Ekologické dopady jsou již nyní katastrofální. BP se snažila rozptýlit ropnou skvrnu pomocí chemikálií, místo toho ale znečištění pouze dostala pod hladinu. Američtí vědci oznámili, že v Mexickém zálivu jsou kromě obří ropné skvrny na vodní hladině také nejméně tři "podmořské" skvrny o délce několika kilometrů.

Ikona

Ikona

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie