Greenpeace a prunéřovský komín - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Greenpeace a prunéřovský komín

Ikona

22. března 2010, 20.11 | PRUNÉŘOV | Aktivisté hnutí Greenpeace vylezli v pondělí ráno na komín elektrárny v Prunéřově. Informoval o tom Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. V pondělí časně ráno 13 příznivců Greenpeace vylezlo na komín severočeské hnědouhelné elektrárny Prunéřov II, akcí chtějí upozornit na "neuvěřitelné" okolnosti provázející modernizace elektrárny. Aktivisté protestují proti tomu, že ČEZ chce na úkor zdraví obyvatel severních Čech použít "zastaralé a nedostatečně účinné technologie".

 

"Ve výšce 250 metrů vznikne základní tábor," řekla Lucie Jakešová, mluvčí Greenpeace. Podle ní chtějí aktivisté strávit na komíně víc než jednu noc. "Nejsme tu na výletě," odpověděla mluvčí na otázku, jak dlouho budou aktivisté na komíně. Aktivisté začali po šestnácté hodině připravovat rozvinutí nejméně dvou obřích transparentů. To se jim podařilo mezi 17. a 18. hodinou. Na transparentech, které zasahují přes dvě patra stavby, je nápis Global Shame (Světová hanba).

"ČEZ je viditelně kvůli Prunéřovu schopen provést cokoliv, včetně vyvolání vládní krize. Je zjevné, že do funkce ministra životního prostředí musí být stůj co stůj instalován někdo, kdo vydá ČEZu vytoužené souhlasné stanovisko k prodloužení provozu prunéřovského Otesánka o dalších 30 let," prohlásil přímo na komíně vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Rovenský doufá, že navržený nový šéf resortu zemědělství rozhodne o Prunéřovu tak, aby nebyla zbytečná rezignace dosavadního ministra životního prostředí Jana Dusíka. Premiér Jan Fischer navrhl prezidentovi, aby ministerstvo životního prostředí do konce volebního období vedl ministr životního prostředí Jakub Šebesta.

"Pokud chce pan ministr Šebesta vyvrátit podezření, že jeho instalace je ve skutečnosti rozhodnutím Martina Romana a jeho politických chapadel, může udělat jedinou věc: vydat k záměru ČEZ bezodkladně negativní stanovisko," uvedl právník Ekologického právního servisu (EPS) Jan Šrytr s tím, že opačné rozhodnutí potvrdí podezření, že Fischerův kabinet není vládou odborníků, ale loutek velkých průmyslových korporací.

Greenpeace a Ekologický právní servis již téměř dva roky upozorňují, že při obnově Prunéřova ČEZ nehodlá použít tzv. nejlepší dostupnou technologii (BAT – best available techniques), jak vyžadují české i evropské právní předpisy. Hlavní námitky proti polovičaté „rekonstrukci“ potvrdil i nezávislý posudek norské společnosti Det Norske Veritas (DNV) zadaný exministrem Dusíkem.

"Se zločinci nevyjednávám. Podal jsem trestní oznámení a očekávám, že policie bude konat. Iluze si samozřejmě nedělám. Stalo se to již potřetí. V předešlých případech policisté vše jen zdokumentovali. Také tentokrát přijeli, obhlédli situaci a zase odjeli. Nikdy nesdělili ani jména těch, kteří na komín vylezli. A aktivisté Greenpeace se také neobtěžovali uhradit škody, které tu vznikly. Například sundání transparentu, který tu nechali posledně, přišlo na padesát tisíc korun," uvedl na tiskové konferenci ředitel elektrárny Otakar Tuček.

Václav Matys, manažer obnovy elektráren ČEZ, vysvětlil, že energetická společnost není zákonem nucena Prunéřov rekonstruovat. "Můžeme elektrárnu provozovatg v tomto ne příliš vyhovujícím stavu až do konce roku 2015, kdy se zpřísní limity. I potom bychom se do nich s drobnými úpravami vešli," řekl Matys. Jak dodal, pro variantu prosazovanou aktivisty nejsou v okolí elektrárny dostatečné zásoby uhlí. To by znamenalo provozovat Prunéřov do roku 2055 a to už budou sousední hnědouhelné lomy dávno vytěženy. Dovoz z jiných šachet nepřichází v úvahu," poznamenal Matys. Varianta ČEZ počítá s životností elektrárny do roku 2035. Za tu dobu by do ovzduší vypustila 107 milionů tun oxidu uhličitého (CO2). Při variantě Greenpeace by Prunéřov vypustil do ovzduší v příštích 45 letech celkem 185 milionů tun CO2.

Ministr životního prostředí Jan Dusík ve čtvrtek rezignoval na svůj post, protože odmítl vyhovět premiéru Janu Fischerovi udělit posudek EIA na modernizaci prunéřovské elektrárny. Expertiza norské firmy DNV uvedla, že projekt nesplňuje nejpřísnější kritéria. Dusík proto Fischerovi navrhl, aby ČEZ předložil alternativní projekt nebo řešení, které bude kompenzovat emise CO2. Premiér to podle Dusíka odmítl a požádal ho o urychlený posudek. Ministr proto odstoupil, protože podle jeho slov nemůže v této situaci nezávisle vykonávat ministerskou funkci. Fischer to prostřednictvím svého mluvčího odmítl s tím, že rozhodnutí v podobných věcech je na rezortních ministrech.

Dusík na serveru iDnes upřesnil, že sám osobně negativní stanovisko k obnově elektrárny nezastává, nezamlouvá se mu však způsob, jakým chce ČEZ rekonstrukci provést. K rezignaci přistoupil proto, že mu premiér nedal prostor se nezodpovězenými otázkami, které se stanoviska týkají, dále zabývat. "Doufám, že se podaří buď ČEZ přivést k variantě dvaačtyřicetiprocentní účinnosti, nebo zajistit, aby rozdíl v emisích odpovídající nižší účinnosti byl vhodně a prokazatelně vykompenzován. Nemyslím si, že je vhodné, aby se obnova elektrárny neuskutečnila vůbec," uvedl.

Ikona

Ikona

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie