Diagnóza podnebí - horší, než jsme čekali - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Diagnóza podnebí - horší, než jsme čekali

Ikona

7. prosince 2009, 10.41 | KODAŇ | Píseň Boba Dylana A Hard Rain's A Gonna Fall zahájí v pondělí v dánské Kodani konferenci OSN o podnebí. Skladba, poprvé uvedená v roce 1962, je chmurná - stejně jako data, která dostali politici od Mezivládního panelu pro podnebí. Na zprávě, nazvané Kodaňská diagnóza, pracovalo šestadvacet vědců z panelu, který svolalo OSN.

 

Obsahuje alarmující informace o stoupající teplotě, tání ledovců a zvyšující se hladině oceánů a moří.

Badatelé ujišťují, že jejich závěry nemohou zpochybnit ani úniky e-mailů několika britských klimatologů, které dokazují, že tito vědci manipulovali s daty, nevyhovujícími teorii globálního oteplování.

"Naše data jsou založena na exaktních měřeních. Ukazují, že teploty na Zemi stoupají a že to je do značné míry důsledek lidské činnosti," cituje agentura Reuters Matthewa Englanda, ředitele Centra pro výzkum změn podnebí Univerzity Nový Jižní Wales, který se na finální zprávě mezivládního panelu podílel.

To jsou hlavní závěry mezivládního panelu:

■ Emise skleníkových plynů z fosilních paliv (především uhlí a ropy) a z výroby cementu byly v roce 2008 téměř o 40 procent větší než v roce 1990.

■ Změny teploty vzduchu, vlhkosti a srážek nemohou být vysvětleny bez vlivů emisí skleníkových plynů.

■ Satelitní měření ukazuje, že ledový příkrov u Grónska a Antarktidy stále ztrácí na tloušťce.

■ Hladiny oceánů a moří stoupají ročně v průměru o 0,7 milimetru.

■ Nová měření naznačují, že tání arktického ledu se zrychluje. Je nejrychlejší za poslední dva tisíce let, o 40 procent rychlejší než panel předpokládal před deseti lety.

■ Pokud se nepodaří rychle a výrazně snížit emise skleníkových plynů, může hladina moří v roce 2100 vzrůst až o jeden metr proti úrovni na počátku tohoto století. Teplota by v roce 2100 mohla být až o sedm stupňů vyšší.

Tématické zařazení:

 » Více  » Ekologie