Druhé kolo Dešťovky je tu, příjem žádostí začíná zítra v 10 hodin - Ekologie - Český Metropol

Ekologie

Druhé kolo Dešťovky je tu, příjem žádostí začíná zítra v 10 hodin

zdroj: profimedia

Praha | Startuje druhé kolo dotačního programu Dešťovka. Příjem žádostí o dotace na hospodaření s dešťovou a odpadní vodou v domácnosti se rozeběhne ve čtvrtek 7. září v 10 hodin. Zatímco v květnu si v prvním...

 

kole lidé rozebrali 110 milionů korun za pouhých 28 hodin, nyní má Ministerstvo životního prostředí připraveno více jak dvojnásobné množství peněz. Polovina z vyčleněných 240 milionů půjde výhradně do suchem postižených oblastí. Jedna domácnost může získat až 105 tisíc korun. 
„Dešťovku vnímáme jako jeden střípek z mozaiky námi podporovaných opatření, která nám mají pomoci se lépe vypořádat se změnami klimatu. Jejím smyslem je zajistit občanům užitkovou vodu tam, kde dochází v období sucha k velkým problémům se zásobováním vodou. Zároveň chceme ušetřit pitnou vodu z jiných zdrojů, zejména tím, že se pitná voda přestane používat jako voda užitková a v neposlední řadě chceme nabádat veřejnost k udržitelnému hospodaření s vodou,“ uvádí k programu ministr životního prostředí Richard Brabec a doplňuje: „Očekáváme, že poptávka bude opět veliká, a proto by zájemci o dotaci neměli s podáním žádosti zbytečně otálet. Žádost mohou vyplnit elektronicky a odeslat ji jednoduše z pohodlí domova přes webové stránky www.dotacedestovka.cz. V minulém kole jsme přijali 2 279 žádostí a dalších 3 260 jich zůstalo v systému rozpracovaných. Nyní jsme rozpočet navýšili na dvojnásobek, takže by se mělo dostat minimálně na 5 tisíc žadatelů.“ 
Dotační program Dešťovka je určen majitelům a stavebníkům rodinných a bytových domů, kteří chtějí hospodárně využívat dešťovou a odpadní vodu v domácnosti. I tentokrát mohou z dotace pokrýt až 50 procent výdajů na pořízení některého ze tří typů systémů: systém na dešťovou vodu pro zalévání zahrady, kombinovaný systém na zalévání zahrady i splachování v domácnosti a systém s využitím odpadní vody v domácnosti. 
Žádosti do programu Dešťovka se přijímají od 7. září 10:00 hodin elektronicky přes aplikaci dostupnou na webových stránkách www.dotacedestovka.cz. Uznatelnost výdajů zůstává zachována stejně jako v první výzvě (27. dubna 2017), a zachována je i roční lhůta na realizaci projektu od doby akceptace žádosti. Popis jednotlivých kroků k získání dotace najdou žadatelé na webových stránkách v článku „Krok za krokem“. https://www.sfzp.cz/sekce/880/krok-za-krokem-k-ziskani-dotace/. Pro dotazy  mohou také využít bezplatnou linku 800 260 500, zaslat je na e-mailovou adresu , nebo vše osobně konzultovat na kterémkoli krajském pracovišti SFŽP ČR.

Zdroj: MŽP

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie