Neberte nám naši vodu - Ekologie - Český Metropol

Ekologie

Neberte nám naši vodu

zdroj: Metropol

Hrádek nad Nisou | Desítky lidí se dnes dopoledne sešly na břehu řeky u místní půjčovny lodí v Hrádku nad Nisou, aby vyrazily na kánoích do Polska, a vyjádřily tak nesouhlas s plánovaným rozšířením a prohloubením...

 

polského dolu Turów. 
 
Vzkazem “Neberte nám naši vodu” vyjádřili místní lidé svůj nesouhlas s riskantními plány firmy PGE na rozšíření dolu. Přestože polská strana tvrdí, že k nedostatku vody dochází kvůli globálnímu oteplování, na české straně hranic jsou lidé i experti přesvědčeni, že se voda z krajiny vytrácí právě kvůli těžbě uhlí. Jedná se o pitnou a užitkovou vodu pro téměř 30 000 obyvatel v okolí Frýdlantu a Hrádku nad Nisou. Navzdory špatnému počasí dorazil na zahájení mezinárodní protestní plavby i starosta města Hrádek nad Nisou Josef Horinka (STAN) a akci podpořila účastí i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Protestní plavbu pořádá kolektiv aktivních místních občanů z tří zemí, kterých se problém dotýká. Akci podporují také česká a německá pobočka mezinárodní nevládní organizace Greenpeace a polská nadace Development YES - Open-Pit Mines NO. 
 
Česká a polská strana mají na pokračování těžby různý názor. Polská strana nehodlá bez předložení přesvědčivých důkazů diskutovat o kompenzacích pro obyvatele České republiky. Proto schválilo ministerstvo životního prostředí 30 milionů korun na průzkumné vrty, které budou stav spodních vod monitorovat. “Těžit stále více hnědého nekvalitního uhlí je naprosto sobecké a nesmyslné. Každý den se k nám dostávají šokující zprávy o klimatických změnách a katastrofách způsobených spalováním fosilních paliv a vypouštěním emisí skleníkových plynů. Nás se navíc těžba dotýká přímo, protože ohrožuje zásoby vody, kterou pijeme. Proto jsme se dnes sešli, abychom vyjádřili nesouhlas s dalším rozšiřováním polského dolu Turów, “ vysvětluje smysl dnešní akce jedna z organizátorek Šárka Soukupová, která bydlí právě v Hrádku nad Nisou. 
 
K rozšiřování dolu Turów se díky přeshraničnímu procesu na posouzení vlivů na životní prostředí EIA mohou vyjádřit i čeští a němečtí občané, kteří mohou nyní podávat své připomínky. Polská strana slíbila, že připomínky zohlední. Bez schválení EIA nemá důl Turów oprávnění k dalšímu rozšiřování. Ve čtvrtek 7.9. se bude konat ve Wroclawi schůzka na úrovni ministrů, kde se bude informovat o aktuální situaci.

Zdroj: Šárka Soukupová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Více  » Ekologie  

 » Kraje  » Liberecký