Kam zmizely hvězdy? O nocích bez tmy na teplické hvězdárně - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Kam zmizely hvězdy? O nocích bez tmy na teplické hvězdárně

zdroj: UJEP

Teplice | Světelné znečištění je celosvětový ekologický problém. Škodí nám přemíra nočního světla – a pokud ano, tak jak? A dá se s tím něco dělat? O světelném znečištění bude ve čtvrtek 20. října na hvězdárně...

 

v Teplicích přednášet astronom Pavel Suchan.
Tma začíná být ohroženým druhem. „Na některých místech naší Země se noc vytrácí velmi nápadně, jinde velmi nenápadně, zato však vytrvale. Stále jsou však i  místa, kde ještě najdeme přirozenou tmu neovlivněnou umělým osvětlením. Míst, kde už dnes není možné pozorovat noční oblohu v její plné kráse, však rapidně přibývá,“ říká Pavel Suchan, předseda Odborné skupiny pro tmavou oblohu České astronomické společnosti a pracovník Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. Může za to právě světelné znečištění. Chceme ztratit krásu vesmíru, která je součástí lidské civilizace od jejího počátku? Městské děti už neznají Mléčnou dráhu. Dvě třetiny obyvatel Země žijí v oblastech zasažených světelným znečištěním. V Evropě a v USA je to dokonce 99 %.
Světelné znečištění ale nevadí jen astronomům. Vadí především přírodě – zasahuje do potravního řetězce, ohrožuje biodiverzitu. Poškozuje zdraví, zabraňuje tvorbě melatoninu v lidském těle. Zbytečně vysvícenou elektřinu musíme zbytečně zaplatit. A samozřejmě, ochuzuje nás o pohled na hvězdnou oblohu. Zatímco v přírodním prostředí spatříme na obloze kolem tří tisíc hvězd, ve městech jsou to jenom stovky a ve velkoměstech dokonce už jen desítky hvězd.
Přednáška začne v obvyklém čase – v 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese . Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.
Partnerem Café Nobel je populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium a také nakladatelství Academia.

Zdroj: UJEP

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Ústecký  

 » Více  » Ekologie