Tři hodiny unikal kvůli smogu v Číně pozornosti požár továrny - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Tři hodiny unikal kvůli smogu v Číně pozornosti požár továrny

zdroj: archiv Metropolu

PEKING | Tři hodiny unikal ve východočínské provincii Če-ťiang pozornosti mohutný požár továrny kvůli hustému smogu, jenž v posledních dnech halí řadu čínských měst. Když byli hasiči konečně na místo v...

 

pondělí časně ráno přivoláni, trvalo jim deset hodin, než se jim podařilo nad plameny zvítězit. Informovala o tom dnes agentura AFP.
    "Vzhledem k husté mlze ve vzduchu v době neštěstí zpozorovali místní obyvatelé kouř a oheň překvapivě teprve po třech hodinách," napsala agentura Nová Čína. Oheň podle ní zničil v továrně velké množství nábytku.
    Snížená viditelnost přispěla dnes podle čínských médií rovněž k hromadné srážce 20 vozidel na jiném místě provincie Če-ťiang. Nehoda si vyžádala dva mrtvé a osm zraněných.
    V Pekingu byly kvůli špatné viditelnosti zaviněné vysokým množstvím škodlivin ve vzduchu zrušeny některé lety. V pondělí byl v Pekingu rovněž kvůli silnému smogu vyhlášen částečný zákaz provozu úředních automobilů a děti základních škol nesmějí až do dneška sportovat venku. Nemocnice hlásí až o třicet procent více případů chorob dýchacího ústrojí.
    Znečištění ovzduší způsobuje v Číně překotná industrializace země, závislost na uhlí jako energetické zdroji, rychle rostoucí počet automobilů a nerespektování zákonů na ochranu životního prostředí.
    V posledních dnech dosáhlo množství smogu v Pekingu a dalších čínských městech úrovně, která podle odborníků představuje vážné riziko pro lidské zdraví. O víkendu koncentrace polétavého prachu v některých oblastech překročila hodnotu 993 mikrogramů na metr krychlový, což je téměř čtyřicetkrát víc, než je bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
    Smogová kalamita ohrožuje čínská města opakovaně, nyní je to ale poprvé, co o ní vláda otevřeně mluví. Vládní úředníci, kteří v minulosti smogovou situaci zlehčovali, pořádají tiskové konference a posílají příspěvky na mikroblogy, kde se o znečištění čile diskutuje, konstatovala agentura AP. Podle expertů se vláda dostává pod tlak, aby začala řešit příčiny znečištění, včetně zavedení emisních limitů pro všechna vozidla v Pekingu.
    Již v loňském roce čínské úřady začaly na nátlak veřejnosti publikovat údaje týkající se koncentrace škodlivých částic menších než 2,5 mikrometru, které patří podle vědců k nejnebezpečnějším, protože dokážou proniknout velmi hluboko do plic. Jejich koncentraci v čínské metropoli dlouho měřilo jen americké velvyslanectví přístrojem umístěným na střeše ambasády.
    "Je to vážně příšerné," komentovala neprostupná oblaka smogu úřednice Cindy Lu, když v pondělí ráno kráčela po chodníku v centru Pekingu. "Ale teď když máme lepší informace, víme, nakolik je situace špatná, a můžeme se chránit a rozhodnout, zda z města odjet. Dřív jsme jen viděli, že vzduch je špatný, ale nevěděli jsme, jak moc," dodala.

 

zdroj: www.afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Více  » Ekologie