Studenti FŽP UJEP pracují ve skotské firmě EnviroCentre v rámci svých stáží - Ekologie - Český Metropol

Vesmír je podle vědců o 80 milionů let starší, než se myslelo

zdroj: archiv Metropolu

Paříž | Vesmír je o 80 milionů let starší, než se dosud soudilo. Naznačují to výsledky výzkumů období těsně po takzvaném velkém třesku, o nichž informovala Evropská kosmická agentura (ESA). Velký třesk se podle ní...

 

udál před 13,81 miliardami let. Zatím se přitom rámcově uvádělo stáří 13,7 miliardy roků.
    Pozorovaní, které Evropané učinili pomocí sondy Planck, také ukázalo, že se vesmír rozpíná o něco pomaleji a má o trochu méně temné energie, než vědci mysleli. Jinak ale podle agentury AP potvrdilo základní předpoklady o vzniku vesmíru.
    Podle nich byla na počátku viditelné části vesmíru částice menší než atom, která během zlomku sekundy explodovala, ochladila se a velmi rychle expandovala, dokonce rychleji než světlo. Velký třesk je zatím nejzevrubnější teorií vysvětlující vznik kosmu.
    "Odhalili jsme základní pravdu vesmíru. Nyní je o maličko méně toho, čemu nerozumíme," uvedl k novým poznatkům George Esfthathiou z univerzity v Cambridge, který výsledky zkoumání představil.
    Planckův teleskop vyslala ESA do vesmíru v roce 2009 spolu s družicí Herschel. Obě zařízení, která vyšla na 1,8 miliardy eur, tehdy označovala jako "nejsofistikovanější", jež kdy byla postavena.
    Planck, jehož misi připravovali astronomové přes dvě desítky let, svou pozornost zaměřuje především na reliktní záření, které je svědectvím rané fáze vývoje vesmíru. Fungovat by měl do konce roku.

 

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 

Divadelní tip z Violy: Příběhy ze Starého zákona, Malý Princ a Století hitů

zdroj: 2media.cz

Praha | Není mnoho příjemnějších způsobů, jak završit svěží jarní den, než si dopřát intenzivní kulturní zážitek. Oblíbené Divadlo Viola na Národní třídě v centru Prahy v pondělí 3. dubna od 20:00 uvádí Příběhy ze...

 

Starého zákona II. Příběh Mojžíšův, Davida a Goliáše, Šalamounův, Jonášův a další s humorem sobě vlastním vyprávějí Josef Somr a Barbora Munzarová. Mistrovskou interpretaci textů Ivana Olbrachta dokreslují tóny violoncella, na které hraje Andrea Rattayová nebo Livie Kolmanová.
V úterý 4. dubna od 20:00 následuje Malý Princ – večer vyprávění z legendární knihy a čtení dopisů Antoina de Saint Exupéryho, na který zvou herci Daniela Kolářová a Tomáš Pavelka. Malý princ je jednou z nejznámějších knih světa — má motto: Všichni dospělí byli nejdříve dětmi (ale málokdo se na to pamatuje). Malý princ je pohádkovou alegorií o přátelství, moudrosti, životě a smrti. Klíčem k tajemství moudrosti jeho autora, Antoina de Saint Exupéryho, může být i korespondence mezi jím a jeho matkou, které je věnovaná část představení.
Berenika Kohoutová, Jan Meduna a Jaromír Meduna budou na jevišti Violy tančit, zpívat a kabaretně dovádět v pátek 7. dubna od 20:00 v představení Století hitů. Čím voněla doba? Jaké verše se špitaly dámám do ouška či hřímaly na pódiích? Jaké písně se hrály k poslechu i k tanci? To prozradí rozverný kabaret, v němž se míchá všehochuť veršů, tónů a dobových zajímavostí od Vrchlického po Žáčka a od Lehára po Kollera.
 
Divadlo Viola
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole, na Národní třídě, je už 54. sezonu dějištěm intimních setkávání diváků s uměním. Od roku 1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků. Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety. Soboty patří rodinám s dětmi – především pohádkovým představením. V předsálí divadla návštěvníci najdou každý měsíc novou výstavu.
Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Luděk Munzar, Marek Eben, Tereza Kostková, Petr Kostka, Josef Somr, Tatiana Vilhelmová a další, včetně členů nejmladší herecké generace, jako jsou Berenika Kohoutová nebo Bára Poláková.

Zdroj: Simona Andělová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

Soudce kvůli nedochvilnosti poslal porotkyni za mříže

zdroj: archiv Metropolu

Ottawa | Kanadskému soudci zjevně došla trpělivost s porotkyní, která se vyznačovala notorickou nedochvilností a brzdila tak posouzení případu znásilnění. A tak dámu z poroty přesadil na čas za mříže. O...

 

kuriózním případu informovala média ve Winnipegu, správním centru provincie Manitoba uprostřed Kanady.
    Soudce Gerald Chartier ve středu dopoledne, po dvacetiminutovém marném čekání vystavil zatykač na ženu, označenou pouze jako "porotkyně číslo deset". Jakmile se dotyčná konečně k soudu dostavila, stráž ji odvedla do cely, kde musela strávit odpoledne, než ji - v želízkách - přivedli do soudní síně k 11 kolegům - porotcům, kteří mezitím dospěli k verdiktu o vině násilníka.
    Porotkyně se soudu a porotě omluvila s tím, že zaspala, protože v noci ji horečka a nevolnost připravily o spánek; dříve prý prostě několikrát zmeškala autobus a musela dlouho čekat na další. Soudce omluvu akceptoval a odpustil porotkyni další pobyt v cele či pokutu, nicméně ji varoval, aby k svým povinnostem přistupovala odpovědněji.

 

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 

Pražská zoo v sobotu slavnostně zahájí 86. sezónu

zdroj: Zoo Praha

Praha | V sobotu 25. března v 11 hodin zahájí 86. sezonu Zoo Praha. Setkají se zde pamětníci, pokřtí se kniha Osamělý mrtvý muž“, proběhne vernisáž výstavy „Úspěšná sedmdesátá“ a křtiny varanů komodských. Na...

 

podiu u Vzdělávacího centra v 11:30 hodin přivítá hosty ředitel Zoo Miroslav Bobek a primátorka hl. města Prahy Adriana Krmášová. S hercem Michalem Dlouhým pak pokřtí nové vydání knihy „Osamělý mrtvý muž“, dle níž vznikl  televizní detektivní příběh ze zoo. Mezi hosty budou náměstek primátorky Petr Dolinek a náměstkyně Eva Kislingerová. Na 70. léta zavzpomínají zpěvák Petr Janda a bývalý tenista Jan Kodeš. Po 12. hodině se představí aktéři z fotografie z kampaně „Hledáme děti z fotografie“, kteří 24. června 1975 navštívili Zoo Praha. Jeden z nich se stal jubilejním 25 000 000 návštěvníkem a setkají se poprvé po 42 letech! „Fotografie nás inspirovala,  my se pokusili vyhledat osoby, které zachycuje, a pozvali jsme je na naši Zahajovací slavnost. Chceme si i připomenout rok 1975, kdy rostla mezinárodní prestiž Zoo Praha,“ říká Miroslav Bobek. Součástí oslav budou i křtiny varanů komodských, které se uskuteční ve 13 hodin před Pavilonem velkých želv. Od 14 hodin bude v Galerii Gočár zahájena výstava „Úspěšná sedmdesátá“ za přítomnosti ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka a autorky výstavy Romany Anděrové. V areálu zoo Praha také proběhne hudební vystoupení, k zakoupení bude celá řada retro předmětů ze 70. let, a k vidění budou i historické automobily.

Zdroj: Šárka Jansová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zvířata  

 » Kraje  » Praha  

 

Publikace českých odborníků Ve stínu islámu mapuje spiritualitu, historické osudy a problematiku víry

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Teprve díky zprávám z nedávné doby se mnozí v Evropě vůbec dozvěděli, že v blízkovýchodní oblasti vedle většinového islámu přežívají další náboženské skupiny. Tuto slepou skvrnu odstraňuje nová publikace...

 

českých badatelů VE STÍNU ISLÁMU. Autorský tým v čele s religionistou Jiřím Gebeltem se danými náboženstvími dlouhodobě zabývá 
a ve většině případů čerpá ze svých terénních výzkumů. 
S bohatou obrazovou přílohou vydal Vyšehrad.
 
„Titul Ve stínu islámu rozehrává celou škálu významů,“ píše v úvodu knihy Jiří Gebelt. „Zatímco na Blízkém východě je stín chápán jako zdroj ochrany před žhnoucím slun¬cem, a má tedy konotace spíše pozitivní, v našem prostředí chápeme ´být v něčím stínu´ jako méně významné či podřadné postavení.  
Zvolený název odkazuje na to, jak malé pozornosti se dostává menšinovým náboženstvím v kontextu proměn, jimiž region Blízkého východu prochází.  
V tomto smyslu je záměrem předložené monografie nechat menšinová náboženství vystoupit ze stínu islámu, tedy ze stínu pozornosti, jež se soustřeďuje na většinový islám…“
   Oblast Blízkého východu bývá určována různě. Zaměření textu českých badatelů víceméně odpovídá užšímu vymezení regionu Blízkého východu zahrnujícímu Egypt, Izrael a palestinská území, Libanon, Sýrii a Turecko, dále Jordánsko a státy Arabského poloostrova, Irák a Írán. Výjimku z tohoto poměrně úzkého geografického vymezení představují oblasti k turecké a íránské hranici přiléhajícího Zakavkazska, jež se dostává ke slovu v souvislosti s arménským křesťanstvím a jezídy. Záměrem autorů není podat vyčerpávající přehled všech menšinových náboženství takto vyme¬zeného geografického prostoru – takový text by musel nutně mít encyklo¬pedickou povahu – ale jde jim o to, nabídnout čtenářům v původních autorských příspěvcích hlubší vhled do problematiky několika vybraných blízkovýchodních náboženských menšin. V centru jejich pozornosti stojí především ta menšinová náboženství, jež byla zásadním způsobem zasažena dramatickými událostmi – od pádu režimu Saddáma Husajna, přes občanskou válku v Iráku, Sýrii a události tzv. arabského jara. 
   Pro přehlednost autoři svůj výklad jednotlivých skupin rozdělili do tří dílčích oddílů. První je věnován křesťanství na Blízkém východě, druhý náboženstvím, respektive nábožensko-etnickým skupinám, jež se nějakým způsobem vztahují k islámu. Třetí oddíl přináší výklad mandejců a jezídů. 
Vlastnímu textu o vybraných náboženských skupinách předchází dvě kapitoly, jež mají především vytvořit předpoklady pro lepší pochopení celkového rámce postavení popisovaných skupin v prostředí většinového islámu. 
 
Jiří Gebelt a kol.: VE STÍNU ISLÁMU. Menšinová náboženství na Blízkém východě (anotace)
Země Blízkého východu procházejí složitými změnami, které zásadním způsobem ovlivňují život menšinových náboženských komunit. Pád režimu Saddáma Husajna, občanská válka v Iráku, její následné přenesení do Sýrie a události tzv. arabského jara přivedly některé menšiny na práh jejich existence, jiné, jako např. syrští alawité, jsou zase důležitými aktéry tohoto dění. Kolektivní monografie nabízí čtenářům v původních autorských příspěvcích vhled do problematiky vybraných blízkovýchodních náboženských menšin. V centru pozornosti stojí především ta menšinová náboženství, jež byla zásadním způsobem poznamenána událostmi na Blízkém východě. Jejich zpracování se ujali badatelé, kteří se daným náboženstvím dlouhodobě zabývají a mohli ve většině případů čerpat ze svých terénních výzkumů.

Zdroj: Denisa Novotná

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 

Kulturní tip: Festival polského filmu Kocham film v pražském Kině Pilotů

zdroj: 2media.cz

Praha | Tři dny, od pátku 31. března do neděle 2. dubna, bude Kino Pilotů v Praze – Vršovicích hostit 4. ročník Festivalu polského filmu Kocham film. Předpremiéry, neokoukané snímky z poslední doby, krátké...

 

filmy… Přijďte se přesvědčit, že polská kinematografie se právem řadí k evropské extratřídě! 
Letošní KOCHAM FILM připomene dvě nedávno zesnulé osobnosti polské kinematografie – režiséra Andrzeje Wajdu jeho posledním filmem Mžitky a režiséra Marcina Wronu debutem Moje krev a oceňovaným drsným thrillerem Křtiny. Mimořádným filmovým zážitkem bude i předpremiérové uvedení dlouho očekávaného snímku Přes kosti mrtvých, který Agnieszce Holland přinesl cenu na letošním Berlinale. Na programu jsou také další, žánrově různorodé filmy, odehrávající se v Polsku vždy v jiném časovém období. Agnus Dei diváky přenese do roku 1945 mezi znásilňované řeholnice. Punkový muzikál o rebelující mládeži Vše, co miluji vrací na plátno osmdesátá léta. A Místnost sebevrahů je filmem emo generace, výpovědí mladíka trávícího veškerý volný čas na internetu. Přehlídku polské kinematografie KOCHAM FILM pořádá pražské Kino Pilotů a brněnské Kino Art. 
 
KOCHAM FILM – Program:
Pátek 31. 3.
17:15 Moje krev (Marcin Wrona, 2009)
21:20 Křtiny (Marcin Wrona, 2010)
 
Sobota 1. 4.
17:15 Vše, co miluji (Jacek Borcuch, 2009)
19:00 Přes kosti mrtvých (Agnieszka Holland, 2017)
21:20 Agnus Dei (Anne Fontaine, 2016)
 
Neděle 2. 4.
17:30 Výběr z brněnské 16
19:00 Mžitky (Andrzej Wajda, 2016)
21:00 Místnost sebevrahů (Jan Komasa, 2011)

Zdroj: Simona Andělová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  » Kultura  

 » Kraje  » Praha  

 

V neděli začíná letní čas, změna se dotkne jedenácti nočních vlaků ČD

zdroj: ČD

Praha | V noci ze soboty 25. na neděli 26. března začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Na trase tou dobou bude jedenáct nočních vlaků Českých drah, které se úderem druhé hodiny...

 

ranní kvůli chybějícím 60 minutám „zpozdí“.
České dráhy se budou snažit vzniklé zpoždění snížit například zkrácením pobytu vlaků ve stanicích. Cestující, kteří pojedou vlakem po změně času, by však měli počítat s tím, že i tak budou mít noční dálkové spoje zpoždění řádově desítky minut. Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože vyjíždějí na tratě až po 4. hodině ráno, tedy již podle letního času.
Přechod na letní čas znamená pro České dráhy zavedení poměrně složitých opatření pro oběhy vozů, lokomotiv a personálu. Jejich cílem je zamezit následnému zpožďování dalších vlaků v denní době. Aby se z těchto nočních vlaků nepřenášela zpoždění na ostatní denní spoje, ranní přípoje vesměs nebudou na tyto zpožděné vlaky čekat.
Zpoždění se dotkne i dvou nočních spojů do Moskvy, které provozují Ruské železnice (RŽD) a jedou přes Českou republiku. Půjde o spoje EN 405 Vltava Praha – Moskva (při změně času bude v Polsku) a noční vlak R 408 Nice – Břeclav – Bohumín – Moskva (během změny času bude v Itálii, v českém úseku mezi Břeclaví a Bohumínem pojede se zpožděním 20 – 60 minut).
Aktuální polohu vlaků si můžou cestující ověřit v mobilní aplikaci Můj vlak, na internetových stránkách www.cd.cz/poloha nebo na lince Kontaktního centra ČD 221 111 122.

Zdroj: ČD

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Doprava  

 

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronických pokladen?

ano

54.1%

 

ne

45.9%

 

 

Anketa

Jste pro, aby se znovu proplácely i první tři dny nemocenské?

ano

65.8%

 

ne

34.2%

 

 

Anketa

Opatříte si registrační značku na přání?

ano

43.1%

 

ne

56.9%