Japonská tsunami rozbila ledovec v Antarktidě - Ekologie - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ekologie

Japonská tsunami rozbila ledovec v Antarktidě

10. srpna 2011, 14.40 | GREENBELT | Tsunami volaná březnovým zemětřesením v Japonsku odlomila ledovou kru z ledovcového šelfu u Antarktidy. Píše se to ve studii Godard Space Flight Center v Marylandu, kterou na svém portálu zveřejňuje americká vesmírná agentura NASA.

 

Šíření tsunami Tichým oceánem a její následky začali vědci zkoumat ihned po vzniku obří vlny způsobené podmořským zemětřesením u japonských břehů 11. března letošního roku.

Pomocí srovnávání nových a starších satelitních snímků pobřeží Antarktidy objevili nové plovoucí ledovce. Výzkum prokázal, že za jejich vznikem stojí březnová tsunami. Je to první prokázaná souvislost mezi zemětřesením na jedné straně Země a rozbitím ledovce na straně druhé.

Tsunami, která dosáhla u japonského pobřeží na několika místech výšky desíti metrů, dorazila k 13 600 kilometrů vzdáleným břehům Antarktidy za 18 hodin. Její výška tam dosahovala sice jen 30 centimetrů, ovšem energie takového vzedmutí mořské vody stačila na rozlomení pobřežního šelfového ledu silného 80 metrů. Odlomená oblast má rozlohu 120 kilometrů čtverečních, což odpovídá dvojnásobku rozlohy Manhattanu.

Šéfka vědeckého týmu z GSVC Kelly Brunt sdělila, že zasažený Sulzbergerův ledovcový šelf se výrazně neměnil posledních 46 let.

Již krátce po zemětřesení v Japonsku zaznamenali vědci v Antarktidě jiný fenomén. V době, kdy do Antarktidy dorazila seizmická vlna z Japonska, naměřili krátkodobé zvýšení rychlosti pohybu Whillansovy ledovcové řeky, kterou se přesouvá ledovcová hmota z ledovců Západní Antarktidy do Rossova ledovcového šelfu. Ledovec se několikrát po sobě posunul jednorázově až o půl metru. Obvyklá průměrná rychlost je jeden metr za den.

Antarktida je pokrytá ledovci z 98 procent.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy stupnice a vlna tsunami zasáhly 11. března japonské pobřeží. Kromě 23 000 obětí na lidských životech a zničení rozsáhlých pobřežní oblastí způsobila přírodní katastrofa havárii jaderné elektrárny Fukušima, s jejímiž následky bojuje Japonsko do současnosti.

Tématické zařazení:

 » Zajímavosti  

 » Více  » Ekologie