Caramelka tančí za oceánem i v Praze - Rozhovory - Český Metropol

Rozhovory

Caramelka tančí za oceánem i v Praze

Ikona

12. června 2010, 07.40 | „Taneční skupina Caramelka prošla za deset let své existence velkým vývojem i změnami. Tanečníci ve věku 8 až 17 let se vypracovali takřka na profesionální úroveň,“ říká choreografka Jarmila Vašáková, pod jejímž vedením dosáhl soubor mnoha úspěchů.

 

Jarmilo, jak se vlastně člověk stane choreografem?

Tíhla jsem k tomu od malička. Jakmile jsem slyšela hudbu, před očima se mi objevovaly různé pohybové obrazy. Dokonce jsem si myslela, že to tak má každý člověk. Dodnes mě vlastně udivuje, že to tak není. Hudbu na choreografii vybírám dle svého pocitu a jakmile se mi začne „něco“ v hlavě odehrávat, tak je to ono a ten nápad se dá realizovat. Funkce choreografa je v souboru dost zásadní, protože, jak naštelujete tanečníky do formací, tak oni se prezentují a působí na diváky. Důležité je vhodně rozlišit choreografii nejen k hudbě, ale i k věku tanečníků.

Stála jste u zrodu Caramelky. Proč zrovna taneční skupina zaměřená na country? 

Vyrůstala jsem v komunismu a všechno západní bylo zajímavé. Fascinovaly mě country bály v Praze na Žofíně, chodila tam úplně jiná sorta lidí než třeba na diskotéky. Můj syn Jirka už od tří let projevoval taneční nadání, a tak jsem začala čistě experimentálně tančit s dětmi ze školky. Vedla jsem osm malých bobečků, kteří nevěděli, kde je levá či pravá strana a motaly se jim neskutečně nohy. Časem z toho ale vznikl kolos zvaný Caramelka se čtyřiceti členy. Syn v souboru zůstal dodnes a dělá mi radost, protože má nejen choreografické nadání, ale zároveň hraje i na kytaru, flétnu, klávesy a bicí. Navíc zajímavě kombinuje rytmizaci bicích se stepem a postavil už svoji první choreografii, kde se nejen stepuje nohama, ale i tyčemi.

Jak byste přesně popsala taneční styl Caramelky?

Když se řekne country, každému se vybaví klobouky s liščími ohony a zakouřený sál. Když se řekne stepování, většina lidí si představí stepaře s cylindrem a hůlčičkou. Pro nás se ale nehodí ani jedno. Spíš bych nás odvážně přirovnala k představení zvané „Lord of the dance“ nebo „STOMP“. Jenom dupeme technicky trochu jinak a na scéně nás je méně, maximálně dvacet. V repertoáru máme i kankán a americké country v současné moderní formě. Většina diváků ani netuší, že odvážné, skoro až akrobatické, taneční figury, provázené rockovou hudbou, jsou vlastně country tance.

Díky vysoké technické úrovni a skvělé choreografii proráží Caramelka hlavně na zahraničních festivalech. Vzpomenete si na nějaký velký úspěch?

Ten přišel, když jsme poprvé tančili ve Švýcarsku. V pátek jsme předvedli naše taneční představení a pořadatelé z toho byli tak nadšení, že zpřeházeli celý sobotní program a přesunuli naši Caramelku do hlavního festivalového času. Nedávno jsme zase třeba vystupovali o víkendu ve švýcarském Lausanne, diváci stáli při našem vystoupení na židlích a museli jsme dvakrát přidávat. To jsou ty okamžiky, pro které všechna ta dřina stojí za to.

Není trochu náročné uhlídat na zájezdech tolik dospívajících mladých lidí?

Do zahraničí jezdí už jen ti nejlepší a jede nás třeba osm až patnáct. Pravdou je, že to jsou právě ti nejstarší. V posledních letech přemýšlím, že speciálně našim děvčatům nastřelíme pod kůži čipy a jakmile se hnou na sto metrů ode mě, dostanou hned „ránu“. Vyrostly nám totiž v krásné slečny a všude kde vystupují, budí zájem. Současná nejstarší Caramelka ale tančí už spoustu let, děti znám od dětství a za ty roky jsou tak disciplinované, že s nimi nemám vůbec problém. Na pokoji se sice večer slezou, podotýkám, že bez alkoholu, a probírají zážitky z vystoupení, a to je samozřejmě v pořádku.

Stal se vám někdy při vystoupení nějaký pořádný trapas?

Zrovna nedávno spadla jedné slečně při tanci sukně. Nehnula ani brvou a taneční partner sukni suše odkopl z pódia, aby se jim nemotala pod nohy. V ten moment byli na pódiu sami dva, nedalo se to přehlédnout. Diváci je ocenili ohromným potleskem hlavně za to, že se nenechali rozhodit. Jsou už prostě zkušení tanečníci. Padání části kostýmu je naše nejčastější „zpestření“ choreografie.

Kdo šije kostýmy a kdo je navrhuje?

Naše první kostýmy byly šité z nejlevnějších látek a dávaly je dohromady maminky. Postupem času se ale soubor vypracoval, je daleko profesionálnější a máme bezvadnou švadlenu Šárku Berkovičovou, která je současně i návrhářkou. Řeknu jí svoji představu, jak by měl kostým působit a ona se přesně trefí. 

Snaží se vám členové souboru mluvit do toho, jak bude kostým vypadat?

To víte, že to zkoušeli, ale časem pochopili, že ze své představy stejně neustoupím. Před dvěma lety, kdy „nás“ ovládala puberta, by děvčata měla nejraději holá břicha, bokovky a čím méně oblečení, tím lépe. Ovšem s tím u mě tanečnice nepochodily a dneska už to ani nezkouší. Kostýmy, které mají, jim totiž opravdu sluší.

Pomáhají vám i rodiče?

Většinu rodičů znám dlouho a oceňuji, jak vozí děti na tréninky a vůbec nám všemožně pomáhají. Tím bych jim všem chtěla poděkovat. Když jsme na podzim uváděli taneční projekt Přes oceán do Prahy, byli naprosto úžasní. Zajistili catering, distribuci vstupenek, techniku, kulisy, jeden tatínek sehnal fotografy, kameramany a díky tomu máme záznam celého představení. Právě setkání s tímto tatínkem, panem Moidlem, který nás fotí, bylo docela zajímavé a mělo svůj vývoj. Začala k nám chodit taková hubeňoučká, šikovná desetiletá dívenka a na tréninky a vystoupení ji vozil tatínek. Byl velmi distingovaný a vždycky opatrně něco navrhl. Dlouho jsem to nějak neregistrovala, ale pak mi nabídky přišly z jeho úhlu pohledu zajímavé a zamyslela jsem se nad nimi. Viděl barvy a podtrhnul věci, které jsem vůbec nevnímala. Dneska úzce spolupracujeme a fotí celý soubor. Jeho fotky jsou moc pěkné a dobře nás prezentují.

Kam se chystáte s Caramelkou v nejbližší době?

Jedeme do Francie do Chalon na Country a Rock show, pak na Truck festival do Švýcarska. Kromě řady vystoupení v ČR se Caramelka na podzim představí i s původním stepovým tanečním projektem STEPMOTION.

Více na  www.caramelka.cz

Text: Šárka Jansová, foto: Petr Moidl

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory