Kompromis znamená, že jsou všichni stejně naštvaní, tvrdí o politickém vyjednávání Petr Tluchoř - Rozhovory - Český Metropol

Rozhovory

Kompromis znamená, že jsou všichni stejně naštvaní, tvrdí o politickém vyjednávání Petr Tluchoř

Ikona

4. června 2010, 10.38 | Občanští demokraté se v povolebních jednáních soustředí na nalezení kompromisu a programové shody s TOP 09 a VV, stranami, se kterými chtějí vytvořit koalici. O povolebním vyjednávání jsme hovořili s předsedou poslaneckého klubu Občanské demokratické strany Petrem Tluchořem. Jak se chcete vyrovnat s programovými tématy, na kterých se s partnery neshodnete? Například program VV a ODS se liší v přístupu k daním. Budete schopni najít kompromis?

 

Já pevně veřím, že shodu najdeme. Při všech jednáních všechny strany vyjadřovaly jasný zájem, shodu hledat. Velmi pozitivní bylo vyjádření Radka Johna o tom, že nebudeme veřejnost zatěžovat našimi spory a hledáním cesty z nich, sdělíme jim až výsledek. To bych téměř mohl podepsat, to je obecná odpověď. Snaha je, budeme hledat kompromis. Kompromis má smysl pouze ve chvíli, pokud je oboustranný, nebo v tomto případě trojstranný. Říká se, že úspěšné jednání je to, ze kterého odcházejí všichni zhruba stejně naštvaní, že neuplatnily všechny své návrhy. Každé jednání, které končí 100% vítězstvím jedné strany, je dobrým zárodkem pro krach takové spolupráce v budoucnu. Všechny tři strany ale vyjádřily snahu ten kompromis nejen hledat, ale také dělat.

Nemáte obavy z prohlášení Radka Johna, že by se VV mohly začít chovat jako "malý zlobivý bráška"?

Zatím o tom nemám žádné signály, spíše se o tom píše v novinách, nebo někteří o tom mluví, ale při těch jednáních se nic takového neprojevuje. Máme zkušenost z trojkoalice v uplynulém volebním období, kdy jsme museli při každém hlasování museli bojovat o 101 hlasů, nebo o tu většinu, disponovali jsme sto hlasy. Přitom procento úspěšnosti vládních návrhů bylo asi 98 %. Na prstech jedné ruky by se daly spočítat vládní návrhy zákonů, které nakonec přijaty nebyly. Pravda je, že někdy doznaly ještě změn ve sněmovně, nad některými se vedla dlouhá diskuse. Ale vždy se nakonec podařilo nějaké shody dosáhnout. A myslím, že tady by ta šance mohla být minimálně stejná.

Jak si myslíte, že bude probíhat povolební spolupráce ve sněmovně s VV? Je to poněkud nevyzpytatelná strana. Pokud by nepanovala shoda mezi poslanci, budete hledat podporu třeba u poslanců ČSSD?

Temín nevyzpytatelná strana jste použila vy, nechci, aby mi to vkládáno do úst. Jedna věc je mediální obraz, nálepky, které se objeví v novinách. Reálná zkušenost je druhá věc, my tu reálnou zkušenost z jejich politické práce nemáme, protože tu předtím nebyli. TOP 09 tu sice také nebyla, ale řadu těch lidí známe, proto už si dovedeme představit jejich fungování. Proto člověk nemůže pronášet žádné kategorické soudy. Jediná reálná politická zkušenost, kterou s Věcmi veřejnými máme, jsou ta dvě jednání, která jsme s nimi vedli. A pro mě to bylo příjemné překvapení, žádnou takovou nálepku bych tak těch jednáních nepoužil. Jednání byla velmi věcná, vstřícná, bez sebemenšího rozporu a byli jsme schopni se domluvit na všem, o čem jsme se bavili. Jasně byly deklarovány priority, oni vyjádřili respekt k našim prioritám. Co se týče hledání podpory ve sněmovně, pokud se to podaří, sestavíme koalici, která bude mít jasně definovaný program, jasně definovanou smlouvu, jak budeme spolu komunikovat. Ta koaliční smlouva je standardní, obsahuje i nástroje jak se řeší spory. Východiskem bude především kompromisní společný program. A já v tuto chvíli nemám pocit, že by od nás VV nebo TOP 09 byly vzdálenější než byl třeba Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), nebo někteří lidé ze Strany zelených. Takže zatím to vnímám jako kompaktnější možnou koalici než v těch předchozích volbách.

Bylo stanoveno sedm programových okruhů, vy jste jedním z vyjednavačů pro školství, vědu, výzkum a kulturu. Ve kterých okruzích hrozí největší střety?

Předpokládám, že v žádném z okruhů nepřijdou vyjednavači se stejnou představou. Jsme vyjednavači ze tří stran, kdybychom nebyli, mohli bychom kandidovat za jednu stranu se stejným programem. Předpokládám, že v každém z těch programů i týmů budeme muset hledat kompromis mezi programy, budeme muset zohledňovat priority druhých. Nevidím žádné téma, které by bylo a priori střetové, a ani které by bylo a priori konsensuální. Určitě se shodneme skoro ve všech těch okruzích na nějakých cílech a určíme k nim společnou cestu. Cíle ve fiskální politice jsou určitě stejné, to bylo deklarováno, nechceme cestovat do Řecka, kromě letní dovolené. Dokážu si představit, že TOP 09 bude chtít postupovat rychleji a razantněji než Věci veřejné, to je asi zřejmé, ale jsem přesvědčen, že na té cestě i jejím načasování jsme schopni nalézat dohodu.

V jaké funkci ve vládě byste si dokázal představit Radka Johna?

Věřte nebo nevěřte, velmi autoritativně to tvrdím, na těch jednáních dosud nepadlo jediné jméno. John je předsedou jedné z koaličních stran, která včerejším prohlášením deklaruje zájem v koalici být. John říká, že nechce být tím, kdo bude nálepkovat dinosaury nebo lidi pro něj nepřijatelné. Uvedl, že o tom rozhodují voliči. Já klidně řeknu to samé, je to předseda budoucí možné koaliční strany, jeho ambice na účast v budoucí vládě je správná, předsedové stran ve vládě být mají. Máme takové zkušenosti, že pokud je předseda koaliční strany mimo vládu, necítí s ní tak silnou vazbu. O resortu pro Radka Johna si ale netroufám spekulovat.

Budete kandidovat na post místopředsedy ODS?

Mou základní ambicí je pokračovat ve vedení poslaneckého klubu. Pokud tomu tak bude, tak nepočítám s žádnou další kumulací funkcí.

A kdyby tato ambice nebyla naplněna?

Nechci předjímat, předseda poslaneckého klubu je mou hlavní ambicí, mám pocit že práce, kterou tady odvádím, má smysl, a mohu straně takto pomoci.

Jak vidíte svou budoucnost ve sněmovně?

Jak jsem již řekl, chci pokračovat ve vedení klubu, jsem přesvědčen, že na této pozici mohu pomoci jak straně, tak být užitečný této zemi. Víc mě baví věci domlouvat, připravovat je, bavit se s lidmi jak budou věci vypadat, než nějaké procedurální, nebo reprezentativní role. Pro mě je poslanecký klub větší výzva než nějaká vyšší funkce. V minulém období jsem byl předsedou volebního výboru a volební komise, teprve potom jsem byl zvolen předsedou poslaneckého klubu, a už se to neměnilo. Pokud bych znovu zvolen do čela poslaneckého klubu, neaspiroval bych na žádnou z dalších funkcí. Nevylučuji, že bych pracoval v nějakém výboru, nebo komisi, ale nebyl bych jeho předsedou.

Jsou ještě další kandidáti na post šéfa poslaneckého klubu?

Zatím to nevím, taková možnost se ale může objevit a bude to otevřená soutěž, to je v pořádku.

Tématické zařazení:

 » Více  » Rozhovory